Výtok v těhotenství aneb je to normální?

(zdroj:freedigitalphotos.net)

K častým příčinám výtoku během těhotenství patří hormonální nerovnováha. Může se to stávat na začátku, ale také na konci těhotenství. Avšak souviset může i s překrvením poševních sliznic, kdy už se jedná o zdravotní problém. Výtok může být vyvolán viry, bakteriemi, zde je již nutná léčba. Pokud má žena výtok a není těhotná, bývá to většinou známkou toho, že jí správně fungují vaječníky. V takovém případě jde o reakci na hormonální změny, které doprovází zrání vajíčka a ovulaci. Během těhotenství je tomu však jinak. Vaječníky svou činnost pozastavily, vajíčka nedozrávají a hormony pracují jinak. I v tomto případě se výtoky mohou objevit.

Výtok, který v těhotenství chrání před infekcí

V průběhu těhotenství se zvýší tvorba hustého cervikálního hlenu, jenž vzniká v krčku dělohy. Jde o fyziologický výtok, který je bezbarvý či mléčně bílý. Má buď tekutou, nebo hustší konzistenci, která však nezapáchá. Zvýšená tvorba hlenu může být i jedním z příznaků těhotenství. V tomto případě je výtok vyvolán hormonálními změnami a je prospěšný, pro udržení přirozeného poševního prostředí. Chrání nejen maminku, ale i děťátko před možnou infekcí. Množství vyprodukovaného hlenu je individuální u každé ženy. Zesílený může být po ránu, kdy se během noci v těle nahromadí. Pokud vám lékař potvrdí, že je vše v pořádku – nesnažte se nijak zasahovat samoléčbou. Pomůže pouze častější výměna spodního prádla, popřípadě používaní hygienických vložek.

Vaginální infekce v těhotenství

Je potřeba rozlišovat před prospěšným výtokem a tím, který vás i miminko ohrožuje na zdraví. Pokud výtok zapáchá či má divnou barvu je na místě návštěva gynekologa. Ten určí příčinu, typ bakterie podle kultivace, a určí vhodnou léčbu. Zanedbaný infekční výtok může vést až k odtoku plodové vody a předčasnému porodu děťátka. Zvlášť na konci těhotenství si nastávající maminka může lehce splést zvýšenou tvorbu hlenu s únikem plodové vody. Pokud se obáváte, nejste si jistá, vyhledejte lékaře, který posoudí, zda jde o hlen či plodovou vodu. Vezměte sebou k lékaři použitou hygienickou vložku, kde v ordinaci s pomocí bromthymolové modře zjistí, zda se jedná o stopy plodové vody. Pokud ano místa se zabarví do modrozelena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlídací dědeček a tatínek v jednom

Plavání kojenců aneb ve světě plaváčků