Klady a zápory společného spaní s miminkem

Sdílíte svou postel se svým potomkem a nejste si jisti, zda děláte dobře?21 Dohady o společném spaní rodičů s dětmi jsou a budou věčné, přitom tento způsob spaní není ve světě žádnou novinkou, zejména v afrických, asijských a jihoamerických zemích. Níže si přečtěte zásadní pro a proti společného spaní a rozhodněte se sami, co nejvíce vyhovuje právě Vaší rodině.

PRO:

1) Pohodlné kojení

Obrovská výhoda společného spaní je jednoduché a pohodlné kojení během noci. Není potřeba vstávat a chodit k postýlce nebo do jiného pokoje. Starší děti se dokonce umí nasměrovat na prso a nakrmit se sama, aniž by probudila matku J

2) Kvalitnější spánek dítěte

Kojenci spící společně se svými matkami spí lépe. Miminka, která se během noci vzbudí, jsou klidnější a spokojenější, když svou maminku vidí, cítí a mohou se jí kdykoli dotknout. Jsou také méně náchylná k úzkosti a zdají se být zvladatelnějšími v průběhu dne.

3) Kvalitnější spánek matky

Matky jsou také klidnější, když mají své děti hned vedle sebe. Podvědomě zaznamenají jakoukoli abnormalitu jako např. dýchací pauzy, vysokou teplotu, nebo také jen odkopanou přikrývku. Mnoho studií prokázalo, že matka a dítě spící společně, mají tendenci synchronizovat své dýchání, což pomáhá regulovat spánkové cykly obou. Díky tomu se matky budí přirozeně těsně před časem kojení a necítí se vyčerpaně. Odpočaté maminky nemají sklony k poporodním depresím a jsou spokojenější.

4) Upevňování rodinných pout

Toto je důležité také pro tatínky, kteří nemají možnost trávit s dítětem tolik času během dne. Po dni stráveném v práci a vyřizováním dalších povinností je společné spaní ideální příležitostí, jak svou absenci doma z části vynahradit.

PROTI:

1) Bezpečí miminka

Společné spaní nese i svá rizika. Hrozí zde pád dítěte z postele a je známo mnoho případů, kdy děti umírají udušením následkem zalehnutí rodičem nebo starším sourozencem. Při společném spaní s Vaším dítětem proto vždy dodržujte tyto zásady:

  • Zabezpečte spací prostor zábranami proti spadnutí dítěte z postele.
  • Odstraňte z postele velké a těžké polštáře a přikrývky, do kterých by se mohlo dítě zabořit či zamotat.
  • Nikdy nespěte s miminkem, pokud jste pod vlivem utlumujících léků, alkoholu, drog apod.

2) Závislost na prsu

I když se zdá pohodlné kojení výhodou, časem se v mnoha případech mění v problém, kdy dítě začne používat prso místo dudlíku. Zejména starší děti vyžadují prso i přes to, že kojit už nepotřebují tak často.

3) Obtížné stěhování do postýlky

Ve chvíli, kdy uznáte, že je dítě dost velké na to, aby spalo samo bez matky, nastává většinou problém. Při učení dítka spát ve své postýlce či posteli Vás pravděpodobně čeká pár probdělých nocí a seznámení s pojmem „separační úzkost“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Uspávací rituály pro nejmenší

Snědl jsem mámu…snědl jsem tátu a tebe taky sním…Máte doma malého nenasytu?