Snědl jsem mámu…snědl jsem tátu a tebe taky sním…Máte doma malého nenasytu?

Občas se stává, že přijdou dny, kdy chce dítě jíst více než obvykle, tomuto jevu se také říká růstový spurt. Maminka nabývá dojmu, že její sladké děťátko nakonec zbaští celou rodinu včetně psa a kočky. Během dne by robátko neustále baštilo, v noci se budí hlady a při krmení je nespokojené. Možná už jste milé maminky i zaslechly o růstovém spurtu, avšak on není pouze jeden.

Období náhlého zrychleného růstu u kojenců nemusí být pouze jednou, ale jak dítě roste i vícekrát. Abyste to neměly tak snadné, dozvíte se od většiny odborníků, že věk kojence, kdy k tomuto zrychlenému růstu dochází, je víceméně orientační, jelikož každé dítko je jiné a tudíž není možné zařadit jej do nějaké všeobecné tabulky.

Pláč jako komunikační prostředek

Miminko se jinak dorozumívat neumí, takže prvním příznakem, že je váš drobeček hladový, může být častý pláč a nespokojenost. První co vás pravděpodobně napadne je nemoc dítěte, ale brzy pochopíte, že se vám miminko pokouší sdělit, že je jen hladové a vehementně usiluje o žvanec. Paradoxní je, že malý „Otesánek“ muže vykazovat známky nervozity i během krmení – neteče to totiž tak rychle, jak by si byl přál.

Jak dlouho bude Otesánkovi šmakovat?

Většina maminek se opravdu vyděsí a poslední, co by opravdu chtěly je vykrmit své miminko. Ovšem nebojte se, růstový spurt je otázkou maximálně tří dnů – pouze výjimečně týden a déle. U některých kojenců probíhá velmi bouřlivě, kdežto u jiných si toho sotva všimnete.

Pokud se budeme chtít podívat blíže na Otesánkova období, bývá to kolem 7 – 10 dne po narození, dále pak 2 – 3 týden, 4 – 6 týden, ve 3. měsíci, ve 4. měsíci, v 6. měsíci a poté v 9. měsíci. Ovšem děti kalendář neznají, takže je to skutečně jen hrubý nástřel. Hladové období tedy růstový spurt nekončí po prvním roce života dítěte, ale pokračuje i v batolecím věku a dále pak během dospívání (už jste patrně zaslechly stížnosti typu: náš Honzík v pubertě žere, jako kyselina nebo tu Kláru je lépe šatit než živit. Rozhodně nejde o nic hrozného a nebojte se, váš Otesánek prochází jen obdobím růstového spurtu. Ovšem toto období je potřeba hlídat, aby se z vykrmování nestal zvyk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klady a zápory společného spaní s miminkem

Neštovice u kojence