Uspávací rituály pro nejmenší

Kvalitní spánek je především výsledkem správných uspávacích návyků. Malé dítě by se mělo naučit, že během noci se neděje nic tak vzrušujícího a zajímavého, co by mu dávalo smysl ponocovat. Toto vědomí mu pomůže usnout beze strachu, že se o něco důležitého připraví.

Pro správný spánek dítěte není nic důležitějšího než pravidelnost a režim. Ideální je naučit dítě chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Před uložením do postýlky se doporučuje dodržovat stále stejné úkony, pro dítě je to vodítko k cestě za spánkem. Dnes vám přinášíme uspávací rituály, které pomohou dítěti lépe usnout. Najděte takový, který si vaše miminko zamiluje a denně jej před spánkem opakujte.

Doteky

Něžné doteky a jemná masáž má na spánek miminka pozitivní vliv. Miminko nejenže usne rychleji, ale celkově se uklidní. Na toto téma „Dětské masáže“ vyšlo i několik knih. Na některé děti zabírá hlazení od čela po konec nosánku. Miminka hezky reagují také na masírování nožiček.

Spaní ve velké posteli

Jestliže v noci kojíte, může to být pro vás i pohodlnější. Miminko není nutné, pokud během kojení usne přendávat do postýlky. Společné spaní má mnoho výhod, kde nepatří jen kojení, ale i vzájemné upevňování citových vazeb (vzájemné vnímání vůně). Děťátko vnímá svět kolem sebe všemi smysly, uklidní se proto mnohem lépe, když ucítí maminčinu vůni, její dotek, hlas i dech. Pomoci může i malý trik, když necháte v blízkosti miminka tričko, které jste nosila celý den. O společném spaní bylo napsáno již mnoho studií a prospívá psychice.

Pohádky, zpívání nebo bílý šum

Není náhodu, že dřív maminky svým děťátkům zpívaly ukolébavky. Písničky miminka milují a klidné prozpěvování či tiché mluvení má uklidňující účinky. Pomou dětem se naladit na spánek. Podobný vliv jako pohádka či ukolébavka má i bílý šum (tekoucí voda, zvuk moře, fénu apod.)

Houpání

Děti zbožňují houpání, znervózní možná jen tehdy, když houpete příliš pomalu. Houpání patří k historicky nejúspěšnějším metodám uspávání. Už stovky ba tisíce let lidstvo nosí svá mláďata na hrudi a pohupuje s nimi. Při tomto úkonu dochází ke kontaktu dítěte s matkou a nejenže uklidňuje, pomáhá zbavit se strachu, bolesti a dodává miminku pocit bezpečí. Houpat může klidně i tatínek, aby se prohloubil vztah mezi nimi. Jde jen o to najít správnou polohu, ve které bude miminko rádo ve vaší či tatínkové náručí usínat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Manuál pro tatínky u porodu

Klady a zápory společného spaní s miminkem