Za kojence se považuje dítě ve věku od ukončení prvního měsíce do začátku prvního roku. Během této krátké doby udělá kojenec mnoho pokroků. Jde o velmi bouřlivý vývoj a dá se říci, že takový pokrok si už nikdy v životě nezopakuje. Každé děťátko se vyvíjí jinak, a proto není správné srovnávání miminek mezi sebou.
Prvního půl roku
V prvním měsíci se naučí kojenec správně dýchat a přizpůsobovat různým teplotám. Ke konci prvních třiceti dnů by už mělo dítě být schopno v poloze na břiše chvilinku nazvednout hlavičku. Bude pohybovat nožičkami, ručičkami, zatím ještě chaoticky. Naučí se svírat pěstičky a občasně zaostří svůj pohled na náš obličej. Rovněž začne vydávat první zvuky.
Koncem druhého měsíce už na chvíli nazvedne hlavičku a pootočí ji, ale stále neobratně na obě strany. Držení hlavičky stále není příliš sebejisté. Pozvolna začne mizet úchopový reflex a miminko bude mít častěji otevřené dlaně. Začíná vnímat zvuky, vyvíjí se jeho kojenecká mimika a čím dál častěji sleduje předměty ze svého okolí.
Ve třetím měsíci už dítě provádí oblíbenou činnost „pasení koníčků“. V držení hlavičky je už o poznání jistější. Reaguje na zvuk a otáčí se za jeho zdrojem.
Koncem čtvrtého měsíce už z polohy na bříšku zvedne hlavičku i hrudníček. Používá obě ručičky a snaží se uchopovat hračky. Ještě stále však můžete pozorovat určitou nejistotu. Když na něj budete mluvit, raduje se a reaguje úsměvem. Začíná také s miminkovskou řečí zvanou žvatlání.
Koncem pátého měsíce by se děťátko mělo v pozici na bříšku bez potíží nadzvedávat na rukou. Manipulace a uchopování předmětů se zlepšuje. Začíná se otáčet na strany a v sedící poloze, když jej podpíráme, udržuje vztyčenou hlavičku. Reaguje na hlas a jeho zbarvení, chce si čím dál více povídat a komunikovat.
V šestém měsíci se přitahuje do sedu, když ho chytnete za ručičky. Když jej podepřete, dokáže se v této poloze udržet. Rozlišuje členy rodiny a cizí lidi, na které může reagovat i pláčem. Nyní už by měl kojenec zvládnout i krmení lžičkou.
Druhého půl roku
Kolem 8-9 měsíce mohou některé děti zkoušet první krůčky. Zpočátku kolem nábytku, stěny a postupně i samostatně. Jak jsme uváděli výše, nikdy nesrovnávejte vývoj dětí mezi sebou. Jiné si dodají odvahu až kolem jednoho roku. Pravděpodobně jste také objevili již první zoubek či zoubky. Dítě se začíná svobodně pohybovat, i když někdy jen plazením. Rádo se převaluje, zvedá předměty, hází je na zem. Pozoruje, co se stane, když hračku vyhodí z postýlky, má z toho legraci. Žvatlání používá nejen pro zábavu, ale přitahování pozornosti dospělých.
Koncem jednoho roku by měl kojenec zvládnout chůzi alespoň za podpory jedné ruky. Svou pozornost umí zaměřit na více předmětů – dva až tři jsou norma. V ruce bude držet hračku, ale dožadovat se bude také jiné, kterou zahlédne. Nyní by mělo dítě dokázat reagovat na jednoduché příkazy, které se pojí se znalostí prvních slovíček. Některé děti již na konci jednoho roku budou schopny pár slůvek opakovat (máma, táta, bába).