Většinou se v ordinacích lékaři setkávají s tím, že těhotné ženy trpí zácpou. Ale 9 měsíců je dlouhá doba, proto se během této doby může stát, že těhotnou ženu potrápí i průjem. Tento problém se naštěstí nijak nedotýká plodu, jelikož baktérie vyvolávající tyto potíže se drží v trávicím traktu. Riziko může představovat pouze dehydratace, jako vedlejší následek průjmu.
Proto je důležité dbát v tomto období zvýšenému příjmu tekutin. Průjem se v těhotenství může objevit z několika příčin. Jednak ho mohou způsobit výkyvy hormonů, užívání různých těhotenských vitamínů, dietní chyba, zvýšený příjem vlákniny, v neposlední řadě pak viry. Dlouhodobé průjmové potíže je nutné vždy konzultovat s lékařem. Průjem se může vyskytnout hned na začátku těhotenství a stejně tak v poslední fázi, před porodem. Je to způsobeno vlivem hormonů.
Co užívat na průjem v těhotenství
- Smecta
- Živočišné uhlí
- Kalcium
- Psyllium
- Potraviny určené k potlačení symptomů (rohlíky, piškoty, rýže, banán, vařená mrkev)
- Chlazená coca-cola po lžičkách
- Černý čaj
Příznaky průjmu
Mimo řídké a časté stolice může těhotná žena trpět i bolestmi, křečemi a nechutenstvím. Dokonce průjem může doprovázet zvýšená teplota, bolest hlavy a únava. Příznaky mohou trvat pouze pár dnů, ale také třeba 10 dní. Vždy záleží na příčině a obecně platí, že dlouhotrvající průjem přináší riziko dehydratace.
Jaké přináší průjem rizika
Pro miminko naštěstí tento problém nepřináší závažnější rizika. Viry se nacházejí v zažívacím traktu nikoliv v krvi matky. Nicméně je důležité, aby netrval příliš dlouho, a během této doby zavodňujeme organismus. Vhodný je černý čaj, který pomáhá klidnit žaludek a zajistí dostatek vláhy, pro tělo. Výborná je i čistá voda nebo džusy. Dehydrataci poznáte podle toho, že moč silněji čpí a je tmavší barvy. Snažte se o udržení světlé moči! Pokud je situace natolik vážná, že maminka v sobě neudrží ani tekutiny, je hydratace i výživa dodávána nitrožilně.