Tipy, jak během Vánoc zbytečně nepřibírat

Pohyb v Zimě

Co si budeme povídat. Ačkoli jsou Vánoce nejkrásnějším svátkem v roce, pojí se k němu i méně příjemné záležitosti, jako stres, únava a přejídání. O tom, jak se zbytečně před Vánoci nestresovat bylo napsáno mnoho. My se dnes zaměříme na to, jak si uhlídat figuru.

Vánoce jsou časem návštěv rodiny a přátel. S tím také souvisí veškeré lákavé pohoštění, kterého se nám dostane. A aby toho nebylo málo, sami máme doma většinou na stole, něco k snědku. Přece nebudeme sedět u televize jen tak.  To si žádá drobné občerstvení a něco dobrého k pití. I když to není zrovna alkohol, tak nealkoholické nápoje, horká čokoláda = kalorie navíc.

Vedle zkonzumovaných kalorií přispívá k přibírání na váze i pasivita. Tedy nedostatek pohybu. Komu by se chtělo chodit do té zimy, kam by člověk ani psa nevyhnal a ještě sportovat. Jenže ono to bez špetky snažení opravdu nepůjde. Tudíž pokud se nebudete snažit, nemůžete potom ani naříkat. Mnohem lepší a snadnější je zasvětit čas a snahu prevenci, než pak shazování přebytečných kilogramů nesmyslnými dietami, které nejsou ničím zdraví prospěšné.

Co všichni ví a stejně to nedělají…

Když se setkáte s otázkou, jak o Vánocích nepřibírat, patrně budete 100% vědět, že to znamená jíst méně sladkostí, pít méně drinků (ať už alkoholických či neaolko) a připravit si doma zdravější alternativy občerstvení. Také určitě víte, že pohyb není nepřítel. Že to patrně chce přidat trochu nějakého pohybu. Tyto články se na internetu objevují každoročně, jen mají různé nadpisy (méně či více lákavé). Přesto se jen málokdo tímto řídí. V podstatě i tento článek je jen připomínkou toho, jaké chyby neopakovat.

Tipy na zdravé občerstvení

 • Místo běžného cukroví jezte takové, kde je namísto cukru ovoce, případně cukru méně, také méně tuku a namísto klasické mouky třeba mouka kokosová, mandlová. Takové cukroví si můžete připravit doma sami, ale není problém dnes už dokonce takové i koupit. To ale neznamená, že zdravější cukroví můžete jíst po kilech…
 • Namísto zmrzlinového poháru si dejte jogurtový, pohankový, ovesný, chia pudink a další. Jestliže si zmrzlinu odříci nechcete, připravte si alespoň domácí z jogurtu nebo banánů a kokosové smetany bez použití cukru.
 • Namísto běžných jednohubek zobejte například kolečko salátové okurky s pomazánkou a kuličkou mozzarelly. Takové mlsání je pak z nutričního pohledu přínosnější a navíc ušetříte množství kalorií.

Hlídejte si porce

Pokud předem víte, že pohybu nebudete mít během svátků dostatek, pak snižte kalorický příjem. Nemusíte si nutně vážit každou potravinu, ale logicky, pokud energii prostřednictvím jídla přijímám, musím ji pak i vydat. Když víte, že pohybu ve vašem režimu ubude, snižte porce a nejezte jako obvykle, kdy máte pohybu dost.

Přidejte pohyb

Sportování venku (v zimě) má své bonusy. Spálíte více energie, tělo musí totiž vydat také energii na zahřátí. Posilujete imunitu a zocelujete nejen tělo, ale i ducha. Jestliže vás přeci jen nic z toho nepřiměje jít si třeba zaběhat, pak cvičte alespoň doma. K tomu nepotřebujete žádné náčiní ani hodně místa kolem sebe. Ani vaši sousedé nemusí vědět, že cvičíte. Existuje mnoho cviků, které lze vykonávat z pohodlí domova. Třeba na židli nebo gauči. Takovou jógu můžete cvičit i v posteli.

Sečteno a podtrženo:

 • Zbytečně se nepřejídejte – hlídejte si porce
 • Choďte pravidelně na procházky – čerstvý vzduch dokáže divy
 • Cvičte doma
 • Najděte si zdravější alternativy občerstvení a mlsání – zdravými recepty se internet jen hemží
 • Nemusíte na každé návštěvě zkusit každý druh cukroví
 • Jezte poctivou snídani, oběd a večeři – nebudete mít výkyvy hladiny cukru v krvi a touhy mlsat
 • Pozor na alkohol a jiné nápoje (skrývají v sobě mnoho zbytečných kalorií navíc). Takovým příkladem je oblíbený vánoční likér (vaječňák)
 • Snažte se co nejméně odchýlit od svého běžného režimu
 • A když už zhřešíte, nebičujte se za to – raději si dejte 50 dřepů, 50 kliků, 50 sklapovaček a 5x vyběhněte schody do prvního patra. Možná si to hřešení příště rozmyslíte

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proč by děti neměly dělat domácí úkoly?

Silvestr s dětmi