Proč by děti neměly dělat domácí úkoly?

Domácí úkoly

Máte doma, malého prcka? Pak věřte, že se ani nenadáte a vaše ratolest půjde do školy. Připravte se již na tento fakt předem. A máte-li doma malého školáka, pak je tento článek určen i vám.

Nejčastější věta rodičů – máš hotové domácí úkoly? Věta, která vyvolává nevoli, odpor a hádky mezi dítětem a rodičem. Neplnění si domácích úkolů přivádí rodiče do školy a vede k problémům. Jsou však domácí úkoly pro dítě skutečně tak důležité?

Proč jsou domácí úkoly úplná zbytečnost?

Určitě vás nechceme nabádat k tomu, abyste s dítětem úkoly neplnili. Nicméně prozradíme vám důvod, proč domácí úkoly nemají z hlediska lepších vyhlídek pro dítě vůbec žádný význam.

Domácí úkoly nijak neovlivňují úroveň vzdělání a jen tak na okraj – toto je vědecky prokázaný fakt. Profesor z pensylvánské univerzity publikoval svou desetiletou studii, která prokázala naprostou zbytečnost domácích úkolů. Dokonce i v 19. století plnily úkoly pouze funkci trestu, pro nepřizpůsobivé studenty. Nakonec jaký horší trest by mohl být, než ukrást unavenému dítěti jeho volný čas?

Dopřejte dítěti odpočinek

Jediným argumentem hovořící ve prospěch domácích úkolů je ten, že opakování je matka moudrosti a tudíž si student látku lépe zapamatuje. Proč tedy například školy ve Finsku patří k těm nejlepším? Přitom razí heslo typu: ve škole se učte a doma odpočívejte. Úkolem učitele je dát v hodinách studentovi maximum informací, pak nebude potřeba, aby tomu věnoval žák ještě i svůj volný čas po skončení školy.

Kdo je na tom psychicky lépe?

Je velmi těžko říci, kdo má více psychických problémů. Zda skvělý jedničkář nebo pětkař. Jedničkáři se snaží, čtou knihy, volný čas věnují studiu. Pravdou je, že právě tyto děti bývají nejvíc úzkostlivé a trpí nízkým sebevědomím. Ve vztahu škola/učitel by měl být rodič vždy na straně svého dítěte a nenutit ho být průměrným za všech okolností. Co když vaše dítě propadá z češtiny, ale exceluje ve sportu?

Nebojte se špatných známek, obávejte se spíš odporu ke škole a učení. Díky tomuto si dítě mnohdy vybuduje k přirozenému učení blok a trpí odporem ke školní docházce a všemu, co je se školou spjato. Nekonečné hodiny nad knihami, okousané tužky a stres nechají na každém dítku doživotní stopy. Tyto děti mají neklidný spánek a bývají často nemocné. Rozmyslete si proto předem, zda opravdu chcete na své dítě klást přemrštěné nároky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mléčné zuby a péče o ně

Tipy, jak během Vánoc zbytečně nepřibírat