Těhotenská cukrovka

Diabetes mellitus, jinak také zvaná cukrovka. Nemoc, která se v dnešní době  řadí do skupiny tzv. CIVILIZAČNÍCH CHOROB. Obecně existují tři typy cukrovky. Jednou z nich je právě těhotenská cukrovka. Oč jde? Má nějaký vliv na vývoj plodu v těhotenství?

 Co je těhotenská cukrovka?

Při těhotenské cukrovce (gestační cukrovce) se jedná o metabolickou poruchu, a to především o metabolismus cukrů. Tato metabolická porucha je zapříčiněna kombinací snížené citlivosti tkáně na působení inzulínu a také nedostatečné reakci slinivky na zvýšenou potřebu inzulínu v těhotenství.

Možná příčina:

Obecně kolují mýty o tom, proč cukrovka vypukne, v některých případech, právě v těhotenství. Některé ženy se poté trápí tím, že si přivodily těhotenskou cukrovku sami, tím, že například konzumovaly velké množství sladkostí, na které měly chuť. To však není pravda!

Při vzniku cukrovky v těhotenství hraje nesmírnou roli genetická dispozici. Jde o poruchu souboru genů, které ovlivňují tvorbu inzulínu ve slinivce a působení inzulínu na tkáň.

A proto právě v těhotenství, kdy jsou na metabolismus kladeny větší nároky se cukrovka projeví.

Další vlivy, které mohou ,,spustit“ cukrovku:

  • věk: vzácná do 25 let, nad 30 let se riziko objevu zvyšuje
  • nedostatek pohybu: fyzická aktivita může naopak ,,oddálit“ cukrovku, i když k ní má člověk vrozené genetické dispozice

Proč se tedy často objevuje v těhotenství?

Hlavním důvodem je vliv hormonů, které tělo produkuje v těhotenství. Placenta v období těhotenství produkuje velké množství hormonů, a také látek, které (ne všechny) působí proti inzulínu, a to tím, že snižují citlivost tkání na inzulín.  Právě proto, u ženy s genetickou dispozicí, dochází k tomu, že slinivka nedokáže ,,správně“ reagovat, a proto dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi.

Možná rizika:

Pokud Vám v těhotenství potvrdili cukrovku ( oGTT test) určitě není důvod k velké panice. V současné době je to poměrně rozšířený ,,jev“. I když určitá rizika v případě nedodržování pokynů od lékaře nastat mohou.

Pro matku, v případě, že se neléčí, může tato nerozvážnost znamenat riziko vyššího krevní tlaku, již během těhotenství, ale také infekci nebo poruchu jater.

Cukrovka  v těhotenství sama o sobě způsobuje více nabraných kil u matky. To samé  u dítěte. Při porodu bývá odhadovaná váha dítěte přes 4 kg. Většinou tyto porody končí císařským řezem (není ale pravidlo).

Po porodu mohou nastat  komplikace v podobě dechových obtíží dítěte, horší průběh novorozenecké žloutenky nebo poruchy srdečního rytmu.

Léčba:

Ve většině případů se cukrovka léči dodržováním diety a pravidelným pohybem (např. dlouhé procházky). I přesto je malé procento těhotných žen, které i přes toto opatření mají nadále zvýšenou hodnotu cukru v krvi. Poté už přichází na řadu léčba za pomoci léků nebo inzulínu. Tento ,,stav“ však ve většině případů odezní s porodem, avšak neznamená to, že se cukrovka stane ,,zažehnanou“ a už nikdy se nevrátí. Ba naopak – zvyšuje se riziko cukrovky 2. typu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Noční děsy u dětí

Látkovky. Vzpomínka na babičku, nebo moderna?