Připadá vám divné, že v dnešní době zase někdo používá pro své miminko látkové plenky? Děsíte se, že byste museli všecky žehlit, pak vyvařovat a strávili tím půl dne? Nebo vás naopak látkovky zajímají, ale nevyznáte se v nepřeberném množství druhů, které jsou dnes na trhu? Ať tak či tak, pokusíme se vám základní věci objasnit.
Látkovky versus papírovky: výhody a nevýhody
Na úvod vyvrátíme pár přetrvávajících mýtů o látkových plenách: Předně, látkové plenky není potřeba vyvařovat ani žehlit. Jednak se některé druhy vyvařovat ani nesmí, jednak to není z hygienického hlediska potřeba, stačí vyprat na šedesát stupňů. Co se týče žehlení, někdo žehlí v šestinedělí, později to není nutné, ledaže byste byli estéti nebo neměli co dělat.
Je pravda, že používání látkovek je o něco pracnější, musíte je skladovat, prát a sušit – ale není to zas taková hrůza. Výhodou je ekologičnost celého procesu, točí se pořád dokola a vydrží odchovat několik dětí (zatím zvládly tři – vlastní zkušenost – a ještě jsem je poslala dál). A pokud nenakoupíte sedmdesát tvarovaných látkovek čistě kvůli jejich krásnému vzoru, ale držíte se spíš při zemi, pak v porovnání s papírovými plenkami i ušetříte, zvlášť se zvyšujícím se počtem dětí.
Výhodou papírových plenek je samozřejmě pohodlí, nevýhodou větší finanční náročnost a také vznik odpadu.
Jak se v látkovkách vyznat?
Pokud jste se rozhodli používat látkové plenky, možná se ze začátku budete cítit zahlceni množstvím informací. Když totiž najedete třeba na stránky e-shopu, který látkovky prodává, zjistíte, že jich je dnes nepřeberné množství druhů. Liší se tvarem, materiálem, barvou i velikostí. Jak tedy na to?
Aby látkovka plnila svou funkci, potřebujete: svrchní kalhotky (které nepropustí vlhkost na oblečení) + vnitřní plenku (ta bude sát) + eventuálně separační plenku.
- Svrchní kalhotky jsou prodyšné, ale nepropustné. Můžete si vybrat variantu s PUL zátěrem, fleecovou nebo vlněnou.
- PUL zátěr nepropustí, ale také je nejvíc umělý.
- Vlněné se hodí pro děti s citlivou pokožkou, bývají většinou z merino vlny. Může se ale stát, že pokud miminko déle nepřebalíte a ono pustí větší dávku, plenka provlhne.
- Fleecové jsou velmi příjemné na dotek J
- Vnitřních plenek, které se vloží do svrchních kalhotech, je ještě víc.
- Nejčastější a nejlevnější variantou jsou klasické staré dobré čtvercové pleny, které si můžete pořídit jak z bavlny, tak třeba z bambusu, který pak lépe saje. Skládají se na třetiny, na draka nebo na novosklad, návody určitě najdete na internetu a vyberete si, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pozor na levnější druhy, občas vypadají jako záclona, takže se zkuste zaměřit spíš na kvalitu. Prodávají se ve více velikostech.
- Pokud se vám nechce skládat čtvercové pleny, můžete si vybrat vícevrstvé – obdélník, který se jen složí na třetiny a vloží do svrchní plenky. Také existují ve více velikostech.
- Jestli se nechcete zabývat skládáním čtvercových plen vůbec nebo si chcete dopřát plenku se zajímavým vzorem, podívejte se na kalhotkové plenky. Seženete jak vícevelikostní, tak rostoucí, které se upravují patentkami podle velikosti miminka.
- Na noc se vám budou hodit velmi savé plenky, například tvarované bambusové.
- I když to není bezpodmínečně nutné, doporučujeme pořídit také separační plenky. Bývají viskózové nebo celulózové a vkládají se do vnitřních plenek. Účel je jednoduchý: pokud se miminko pokaká, separační plenku i s obsahem spláchnete do záchodu. Pokud se jen počůrá, separační plenku normálně vyperete s ostatními – vydrží zhruba dvě až tři vyprání, pak se začne rozpadat.
Zvláštním druhem plenek pak jsou plenky snap-in-one nebo all-in-one (tedy sepnuto v jednom nebo vše v jednom), které v podstatě vypadají jako papírovka, jen jsou látkové. Nemusíte na ně nandávat svrchní plenky a hodí se proto třeba na cestování, protože manipulace s nimi je nejsnadnější.
K plenkám si také pořiďte pár doplňků: budete-li používat čtvercové plenky nebo některé druhy kalhotkových plenek, určitě si kupte snappi sponku. Je to gumová sponka se třemi zachytávacími packami, které drží plenku u sebe, aby se nerozjížděla. Jestli se chystáte používat látkovky někde v terénu, vyplatí se také pytel na látkovky.
Látková výbava
Možná vám to teď připadá hodně teoretické, takže trochu prakticky. Moje látková výbava vypadala takto:
- Doma jsem používala čtvercové plenky a vícevrstvé plenky. Při přebalování jsem miminku dala buď dvě čtvercové plenky, nebo jednu čtvercovou a jednu vícevrstvou. Čtvercových plenek jsem měla asi 50, vícevrstvých 30.
- Občas jsem použila kalhotkové plenky, ty jsem koupila výhradně kvůli vzorům na nich J
- Na noc jsme používali bambusové plenky, těch jsem měla asi 6.
- U všech variant platí, že do plenek jsem dala ještě separační plenku a na to svrchní kalhotky s PUL zátěrem, kterých jsem měla také asi 6.
- Na cesty k lékaři nebo na návštěvu jsme používali plenky snap-in-one.
- Měla jsem také pár vlněných merino svrchních kalhotek, ty byly příjemné hlavně v létě, protože se miminko neoprudilo.
Údržba látkovek
Použité látkovky můžete skladovat buď v kýblu s vodou, do které jste přidali trochu octa nebo lžíci jedlé sody, nebo v kýblu bez vody. Plenky před hozením do kýble propláchněte, místa, která to schytala nejvíc, eventuálně přetřete mýdlem s jelenem nebo něčím podobným.
Jednou za dva až tři dny pak přemístěte obsah kýble do pračky a vyperte na šedesát stupňů. Můžete prát v komerčním prášku nebo si vyrobit mýdlový sliz.
Svrchní kalhotky nemusíte prát po každém přebalení, stačí je jen nechat provětrat a pak zase použít – samozřejmě, pokud nejsou znečištěné. Svrchní vlněné plenky se pak neperou v pračce, ale impregnují speciální lanolinovou kůrou.
Každopádně se toho nebojte, ze začátku všechno vypadá složitě, ale pak se zaběhnete a půjde to hladce.