Svobodným matkám, prvorodičkám

Někdy se to stane – ona zjistí, že čeká dítě a najednou jako by její život konečně dával smysl. On to ale bohužel vnímá jinak – novou roli odmítá a prchá.

Jak se ze stávající situace nesložit a na miminko se těšit?

Nemyslete si, že to bude snadné. Dítě je projekt na plný úvazek a na celý život. Ale už vůbec si ani na okamžik nemyslete, že to nezvládnete. Ženy jsou na splnění tohoto projektu naprogramovány, a to od těhotenství, porodu, šestinedělí až po výchovu a život s Vaším dítkem.

TĚHOTENSTVÍ

Tento začátek dlouhé cesty je pro opuštěnou, těhotnou, vystrašenou a hormony přetékající, nastávající matku psychicky nejnáročnější. Po odchodu partnera a ztrátě iluzí o společném štěstí se vystrašené ženě může zdát, že život končí a začíná peklo. Ale opak je pravdou. Dítě Vám do života přinese tolik štěstí a nových priorit, že se budete sama divit, jak rychle Vás smutek a stesk po partnerovi přejde. Je jen třeba si toto uvědomit a na tento nový začátek se těšit. Mějte se ráda! Plánujte, připravujte se na příchod miminka. Ještě před porodem byste si pro Vaše dítko měla pořídit základní výbavu, abyste se po příchodu z porodnice mohla věnovat jen miminku a sobě. Dnes už vše potřebné snadno a levně pořídíte na internetových e-shopech.

POROD

Porod přežijete, každá ho přežije. Pokud jste nechodila na předporodní kurzy, nepročetla nesčetně článků s porodní tématikou, neprováděla pravidelně masáž hráze, stejně ho přežijete a budete na něj mít nádherné vzpomínky. Co se veškeré přípravy týče, určitě doporučuji, si předem vybrat porodnici, ve které chcete rodit. Dnes je již možné si ústav před samým finále prohlédnout a porodního personálu se zeptat na vše, co Vám není jasné – vybavenost porodních boxů, možnosti a ceny analgezie, nadstandardní pokoj atd.

ŠESTINEDĚLÍ

Tak a máte to za sebou. Přežila jste nekonečné těhotenství i hektický porod a už jste osprchovaná na pokoji Šestinedělí a s úžasem zíráte na to malé, fialové, vrásčité, spící něco – Váš nový střed vesmíru. Zatím Vám pravděpodobně stále nedošlo, že jste MATKOU, protože jste vyčerpaná po porodu a vlastně jste ještě ani neměla čas se zcela zorientovat ve své nové roli, ale nebojte, nejpozději do druhého dne si vše plně uvědomíte a bude to nádherné prozření. Buďte na sebe hrdá a jděte do péče o Vaše dítě po hlavě. Dny strávené po porodu v porodnici využijte k tomu, abyste si osvojila základní kroky v péči o novorozence. Ptejte se na vše. Asistentky jsou tam pro Vás. Ve chvíli, kdy budete porodnici opouštět, musíte být schopná Vaše miminko nakrmit, přebalit, převléci, vykoupat, popřípadě namasírovat… a to je krom spánku vlastně vše, co běžný novorozenec potřebuje ke spokojenému přežití šestinedělí.

VÝCHOVA A ŽIVOT S VAŠÍM DÍTĚTEM

Během šestinedělí jste si již pravděpodobně zvykla na svůj nový život, hormony ve Vašem těle se uklidnily a máte už svůj systém, jak na to. Fakt, že jste na péči o potomka sama, berte klidně jako výhodu! Mít jen svůj režim, který Vám nikdo nenarušuje, má své velké plusy. Bohatě stačí rady všech ostatních. Uvidíte, že vše hravě zvládnete. V dnešní době jednorázových plen, kapek proti nadýmání, mastiček na bolavé dásně apod. je život s miminkem celkem fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nevolnost v těhotenství

Cvičení s batoletem – hodinka legrace a zábavy