Cvičení s batoletem – hodinka legrace a zábavy

Pravděpodobně každá maminka ví o možnosti plavání kojenců, ovšem neméně oblíbené je také cvičení s batolaty, kde je pozornost zaměřená na podporu a stimulaci pohybových dovedností dítěte.

Maminka tak své dítě naučí vhodným pohybovým aktivitám bez nutností používat během cvičení nějaké náčiní. I když s pomůckami je to velká legrace. Zajímá-li vás více informací kolem cvičení s batolaty, nenechte si ujít následující řádky.

Kdy a jak cvičit s dítětem

Cvičit se dá přímo v nějakém kurzu, kam společně se svým potomkem jeden z rodičů dochází nebo prostřednictvím videokurzů z pohodlí domova. Cvičení s kojenci i batolaty přispívá k jejich zdravému vývoji. Na toto téma byla napsána i nejedna kniha. Určitě se vyplatí mít z této oblasti informace z různých zdrojů, které se mohou následně využít i v běžném životě.

Nicméně ze své zkušenosti doporučuji střídat to s návštěvou nějaké komunity – není nad osobní kontakty. Mimo to, že během cvičení objevují děti nové věci, sbírají zkušenosti, se učí mezi novými kamarády i respektu a toleranci. Pozdravem na začátku a loučením se na konci se učí děti pravidlům a zažitým rituálům.

Proč cvičit s batolaty?

Cvičení rodičů s dětmi upevňuje pouto a prohlubuje se i vzájemná důvěra. Cvičení probíhá většinou za doprovodu nějaké říkanky či písničky, jež motivují děti k pohybu. Jako pomůcky slouží kostky, míčky, overbally, gymbally, ale také jen vlastní tělo. Cvičení s dětmi je rozděleno do jednotlivých podskupin dle jejich motorického vývoje.

Cvičení s batolaty navazuje na cvičení s kojenci. Kolem 1 roku dítěte se zdokonalují první dětské krůčky. Jemnou motoriku lze rozvíjet nošením a práci s kelímky, míčky, házení, přelévání. Děti zdolávají překážky a nastražené předměty, učí se orientovat v prostoru. Hry probíhají nenásilnou a zábavnou formou. Mimo to se učí nenásilně vnímat barvy, rozvíjet řeč i paměť. Učí se rytmu díky tleskání či bubnování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Svobodným matkám, prvorodičkám

Úkoly pro tatínka v šestinedělí