Sexuální život rodičů po porodu

Nebudeme si nic nalhávat. Sex po narození dítěte u většiny párů není nic moc. Probíráte spolu obsah plenek vašeho potomka, zda už mu rostou zoubky, kolik toho dítě naspalo a pomalu si nepamatujete na duchaplný rozhovor, natož, kdy jste byli naposledy spolu sami.

Ovšem není nutné nechat to po narození děťátka zajít tak daleko. Když se totiž žena stane maminkou na plný úvazek, začne zanedbávat roli partnerky. Právě tady tkví kámen úrazu.

Co vše ohrožuje sex po narození potomka?

  • Předpokládáme, že nejste natolik naivní, abyste si mysleli, že po narození dítěte budete mít na sebe víc času, než předtím. Málo spánku, stres, povinnosti, obava o dítě vás může srazit na kolena. A to dokonce i tehdy, když už jedno dítko doma máte, tudíž víte, co to obnáší.
  • Dalším problémem, který se podepíše na sexuálním životě po porodu, je fakt, že ženy a muži reagují na svou novou roli odlišně, což vede k častým konfliktům (to na touze po sexu nepřidá).
  • Přidruží-li se k tomu ještě i poporodní deprese, o nudu není nouze. Nicméně i bez deprese jde o náročné období. Žena byla až do této doby obklopená přáteli, kolegy, kolegyněmi, věnovala se kariéře, koníčkům a sama sobě. Najednou je celý den sama doma s plačícím dítětem. Nejenže nemá možnost s ním promluvit, netuší proč pláče, může se jen domnívat. Bez podpory partnera a jeho pochopení se situace zvládá jen těžko. Tudíž o tom, zda bude sex fungovat, nerozhoduje pouze žena (jak si muži často myslí), ale především to, jak se on jako otec k situaci postaví, zda bude partnerce skutečnou oporou.

Rada pro tatínky

  • Slevte ze svých nároků. Jestliže jste si mysleli, že budete jako správný živitel a ochránce rodiny chodit pouze do práce a po návratu vás přivítá upravená žena s úsměvem a čistě okoupaným potomkem v náručí, společně usednete za prostřený stůl a povečeříte, spadněte opět na zem.
  • Vaše žena bude mít minimálně prvních pár týdnů co dělat, aby se nezbláznila. Velkým úspěchem bude, když se stihne převléci z pyžama, umýt si zuby, učesat vlasy – natož se tak ještě líčit a upravovat, aby pro vás byla přitažlivá.
  • Projevujte o ní zájem, ptejte se, jaký měla den, co podnikala, zda ji něco netrápí a není něco, co byste mohl udělat. Pochvalte ji, jak jí to sluší. Po porodu to žena potřebuje, jako sůl. Je si vědomá, že se její tělo změnilo. Pro každou ženu je zájem partnera důležitý a navíc to upevňuje pouto mezi vámi.
  • Pomozte jí. To je to nejlepší, co můžete v tomto období udělat. Ujměte se péče o dítě a nechte jí, aby si šla koupit nový parfém, zacvičit nebo na kafe k sousedce. Po celém tom náročném dni to ocení.
  • Nejste sám. Ne, nejste sám a neodsunula vás na vedlejší kolej. Mnoho tatínků si najednou připadá zbytečně, protože žena přesunula veškerou pozornost a něhu na dítě. Buďte tolerantní a trpěliví. Žárlit na 60 cm něčeho, co je navíc vaše, je úplná hloupost.

Rada pro oba partnery

  • Nemějte obavu požádat sem tam někoho blízkého, aby se ujal péče o dítě a vyrazte si spolu někam sami. Ať už do kina, divadla, operu, procházku, masáž, bublinkovou lázeň nebo dobrou večeři. Čím později začnete se svěřováním dítěte do něčí péče (na pár hodin), tím horší to pak bude jak pro dítě, tak pro vás.
  • Stanovte si hned na počátku pravidlo, že v průběhu společného večera nebudete hovořit o čemkoliv, co se týká dětí. Udělejte si minimálně 1 večer v týdnu, kdy se budete věnovat pouze jeden druhému. Žádné opruzeniny, hovínka a vyrážky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Těhotenské legíny aneb Pohodlně a stylově i během těhotenství

Mléčná intolerance u dětí