Mléčná intolerance u dětí

Sklenice mléka k snídani, chleba s máslem, krupicová kaše, ale také obyčejná Bebe sušenka – tato zdánlivě běžná dětská jídla mohou Vašemu malému pokladu způsobit nepříjemné křeče, plynatost, průjem. Důvodem je dnes již velmi rozšířená mléčná intolerance – neschopnost strávit laktózu (mléčný cukr) a to z důvodu nedostatku enzymu laktáza, který laktózu štěpí.

Příznaky dětské intolerance:

Plynatost

Bolesti břicha, křeče

Průjmy

Kojenci ještě také:

Úbytky na váze

Záchvaty vzteku

Plenkové opruzeniny

Základní příznaky dětské intolerance se projeví asi 30 min. až 2 hodiny po konzumaci potravin nebo nápojů s obsahem laktózy.

Život s mléčnou intolerancí

Závažnost této diagnózy mezi dětmi se může značně lišit. Některým dětem nevadí kysané mléčné výrobky (kefír, tučné jogurty), tučné sýry (cheddar, parmazán..), pečivo s laktózou (tzv. pečená laktóza). Protože každý případ je jiný, neexistuje žádný přesný postup, jak nastavit jídelníček. Vše si musíte vyzkoušet a nejschůdnější cestu svého nového životního stylu najít sami.

Na začátku Vám představa kuchyně bez mléka může přijít jako noční můra, ale neklesejte na mysli! V dnešní době již v každém větším supermarketu najdete oddělení s bezlaktózovými výrobky, seženete zde sýry, mléko na palačinky i smetanu na svíčkovou (většina produktů je dostupných se sníženým obsahem laktózy nebo ve zcela bezmléčné formě).

Své dítě podporujte v konzumaci bezmléčných jídel, bohatých na vápník (brokolice, kukuřice, ryby, mandle..).

Dobrá zpráva na závěr

U velkého procenta malých dětí s laktózovou intolerancí  je problém dočasný a s věkem se vytrácí. V každém případě je potřeba problém řešit i s lékařem (pediatr i gastroenterolog), který diagnózu potvrdí a vše Vám vysvětlí odborně.

Po konzultaci s lékařem je alternativou také podávání doplňků stravy, obsahující enzym laktáza. Ta štěpí laktózu na jednoduché sacharidy D-glukózu a D-galaktózu, které už jsou na rozdíl od laktózy přímo stravitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sexuální život rodičů po porodu

Alergie na slunce – jak se projevuje a jak ji léčit?