Máte dojem, že se vaše dítě mění v „Otesánka“? Během dne by neustále jedlo, v noci se budí hlady a při krmení je nespokojené? Pravděpodobně se jedná o růstový spurt.
Růstový spurt značí období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu u kojenců. Jedná se většinou o období mezi 3 týdnem až 6 měsícem. V tomto čase dítě zažívá během poměrně krátké doby zvýšený přírůstek a s ním přichází i zvýšená potřeba potravy. Mnohdy může dojít k docela vypjaté situaci
Příznaky růstového spurtu
Nejčastěji poznáte probíhající růstový spurt tím, že děťátko pláče a je nespokojené. Brzy poznáte, že se nejedná o nemoc, ale miminko se snaží sdělit, že je hladové. I ten nesladší spáč se začne častěji budit a dožadovat se krmení. Nezřídka se stává, že se zkracuje denní spánek a miminko se zkrátka budí hlady. Malý nenasyta může vykazovat značný neklid i přímo u krmení. Prostě to neteče rychle, jak by chtěl. Toto období trvá zhruba tři dny, ale někdy se protáhne na týden. Některé děti prožívají tohle období více bouřlivě a jiné pozvolna, že si toho sotva všimnete.
Důležité je neztrácet hlavu
Nedejte se odradit tím, že je miminko plačtivé, nevyspalé a protivné. Dávejte mu pít ať už z prsu či láhve co nejčastěji, mazlete se s ním a snažte se ho uklidnit. Pokud kojíte, častým přikládáním malého nenasyty, se vám začne mléko tvořit mnohem více. Pravděpodobně bude kojenec sát i delší dobu, aby se dostal k zadnímu mléku, které je pro něj chutnější a sytější.
Vedlejší účinek velkého apetitu
Jelikož budete dítě přikládat k prsu častěji, mohou se přidružit i nepříjemné koliky. Růstový spurt může doprovázet i nazelenalá stolice – přezdívaná „hladová stolice“. Možná vám lékař doporučí dítě přikrmovat.
Rady a tipy
Jestliže bude vaše miminko k neutišení a mít často hlad, můžete přikrmovat podle rad lékaře a stáří dítěte. Rovněž si můžete do zásoby odstříkané mléko zamrazit – to v případě, že u jednotlivého krmení více dítěti nabídnout ze svého prsu nemůžete. Při dokrmování mateřským mlékem ze zásoby, podávejte dítěti krmení lžičkou, stříkačkou, ale ne z lahvičky. Mohlo by dojít k tomu, že zleniví a zastavíte tím kojení. Do tohoto nenasytného období zapojte i ostatní členy rodiny. Potřebujete si přece také někdy odpočinout, což je pro tvorbu mléka důležité.