Sex po porodu

sex po porodu
sex_po_porodu

Během šestinedělí dochází v ženském těle k fyziologickým a anatomickým změnám, kdy se organismus regeneruje a navrací se do stavu jako před těhotenstvím. Pro některé páry je sex tabu ještě dlouho po porodu a skončení šestinedělí a naopak pro některé je sex v tomto období naprosto bezproblémový a dodržet půst během šestinedělí bývá těžkou zkouškou.

Kdy tedy začít?

Sexu po porodu se vyhněte minimálně do té doby, dokud žena krvácí a odchází z ní tzv. očistky. Vyhnete se riziku vzniku infekce dělohy a oblasti porodního poranění. Většina žen se vrací k sexuálnímu životu 6-8 týdnů po porodu a po kontrole u svého gynekologa, tedy po ujištění, že je vše v pořádku zhojeno a sex již není rizikem.

Začátky

V důsledku nízké hladiny hormonu estradiolu nedochází k dostatečnému zvlhčování pochvy, proto můžou být začátky pro ženu nepříjemné. Jde ale opět o stav přechodný a po tuto dobu Vám skvělou službu prokážou lubrikační gely. Po 6. měsíci po porodu většinou všechny nepříjemné pocity při pohlavním styku vymizí a vše je jako dřív – dokonce lepší.

Posílení pánevního dna – Kegelovy cviky

Často se stává, že ženu trápí nedostatečné poševní sevření. Tento problém je u žen po porodu běžný a lze jej vyřešit cviky pro posílení pánevního dna. Cvičení se provádí opakovaným stahováním a povolováním svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku. Ochablé svaly pánevního dna mohou vést mimo jiné také k inkontinenci, hemoroidům, nebo jiným gynekologickým problémům.

Antikoncepce?

Otázku antikoncepce určitě nepodceňujte a zapomeňte na mýtus, že pokud kojíte a nemáte menstruaci, jste chráněna! Dnešní trh nabízí nespočet druhů a metod antikoncepce i pro kojící ženy od klasiky ve formě kondomu, přes nitroděložní tělíska po hormonální tabletky (pouze bez estrogenů! Váš gynekolog Vám jistě doporučí ty nejvhodnější právě pro Vás).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

STROLLERING® ZÁVODY KOČÁRKŮ

Růstový spurt u kojenců