Průjem u kojenců

Průjem je u kojence nejčastěji vyvolán infekčním onemocněním. Může se však jednat také o průjem, který není infekčního původu. V takových případech může jít o alergii nebo průjem chronický (dlouhodobý) a léčba závisí na příčině onemocnění. Více o dalších příčinách průjmu na konci tohoto článku.

Běžná stolice kojence má nažloutlou barvu a je kašovité konzistence. Miminko ji mívá jednou, ale i několikrát za den. Objevuje-li se však stolice častěji, než je zvykem, mění barvu, je více vodnatá, pak se pravděpodobně jedná o průjem.

 

Bakteriální původ

Možnou příčinou průjmu u kojence mohou být patogenní vlivy – průjem vyvolává bakterie. Mezi ty nejčastější patří Salmonela nebo Campylobacter jejuni. Jmenované bakterie se objevují nejčastěji v letních měsících.

Virový původ

Nejčastějším původcem průjmu bývá infekční onemocnění trávicího traktu. Průjem je pak většinou spojen se zvracením a nechutenstvím. Virová onemocnění představují až 70% příčin průjmů. Především v zimních měsících se objevují střevní potíže vyvolané rotaviry. Přenášejí se hojně zejména v kolektivních zařízeních.

Paraziti

Různé mikroorganismy a paraziti jsou v našich končinách málo časté.

Některé průjmové onemocnění může probíhat samostatně, bez dalších příznaků, jako je zvýšená teplota, horečka, zvracení, nechutenství.

Dietní režim

Vhodnou léčbu vždy stanoví lékař, ale základním opatřením v léčbě je vždy dieta. Tím se rozumí úprava stravy dítěte v závislosti na jeho věku. Jedná-li se o kojence, pak je pokračování výživy mateřským mlékem tou nejvhodnější formou výživy.

Kdy nepodléhat stresu

Jestliže se u kojence či batolete objeví průjem, nemusíte se ihned znepokojovat. Občasná vodnatější stolice je u miminek běžná. Pohlídejte pouze zápach, barvu, četnost a případně další projevy nemoci. Nebudete-li si jistí, pak navštivte lékaře.

Další možné příčiny průjmu

  • Celiakie
  • Alergie na bílkovinu kravského mléka
  • Úpal či úžeh z horka (přehřátí)
  • Průjem během prořezávání zubů
  • Průjem z ATB – jako vedlejší účinek léčby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klobouk dolů před touto maminou!

Možnosti antikoncepce po porodu