Průjem je u kojence nejčastěji vyvolán infekčním onemocněním. Může se však jednat také o průjem, který není infekčního původu. V takových případech může jít o alergii nebo průjem chronický (dlouhodobý) a léčba závisí na příčině onemocnění. Více o dalších příčinách průjmu na konci tohoto článku.
Běžná stolice kojence má nažloutlou barvu a je kašovité konzistence. Miminko ji mívá jednou, ale i několikrát za den. Objevuje-li se však stolice častěji, než je zvykem, mění barvu, je více vodnatá, pak se pravděpodobně jedná o průjem.
Bakteriální původ
Možnou příčinou průjmu u kojence mohou být patogenní vlivy – průjem vyvolává bakterie. Mezi ty nejčastější patří Salmonela nebo Campylobacter jejuni. Jmenované bakterie se objevují nejčastěji v letních měsících.
Virový původ
Nejčastějším původcem průjmu bývá infekční onemocnění trávicího traktu. Průjem je pak většinou spojen se zvracením a nechutenstvím. Virová onemocnění představují až 70% příčin průjmů. Především v zimních měsících se objevují střevní potíže vyvolané rotaviry. Přenášejí se hojně zejména v kolektivních zařízeních.
Paraziti
Různé mikroorganismy a paraziti jsou v našich končinách málo časté.
Některé průjmové onemocnění může probíhat samostatně, bez dalších příznaků, jako je zvýšená teplota, horečka, zvracení, nechutenství.
Dietní režim
Vhodnou léčbu vždy stanoví lékař, ale základním opatřením v léčbě je vždy dieta. Tím se rozumí úprava stravy dítěte v závislosti na jeho věku. Jedná-li se o kojence, pak je pokračování výživy mateřským mlékem tou nejvhodnější formou výživy.
Kdy nepodléhat stresu
Jestliže se u kojence či batolete objeví průjem, nemusíte se ihned znepokojovat. Občasná vodnatější stolice je u miminek běžná. Pohlídejte pouze zápach, barvu, četnost a případně další projevy nemoci. Nebudete-li si jistí, pak navštivte lékaře.
Další možné příčiny průjmu
- Celiakie
- Alergie na bílkovinu kravského mléka
- Úpal či úžeh z horka (přehřátí)
- Průjem během prořezávání zubů
- Průjem z ATB – jako vedlejší účinek léčby