Možnosti antikoncepce po porodu

Stát se matkou je nádherná věc, ale pokud v dohledné době neplánujete další těhotenství, volbu antikoncepce po porodu určitě nepodceňujte. Tělo je schopno se po porodu zregenerovat velmi rychle a ženský reprodukční systém se v některých případech může opět spustit již po 21 dnech od porodu.

Mnohé ženy počítají s tím, že pokud plně kojí a tedy nemenstruují, jsou automaticky chráněny před otěhotněním. Pozor, každá první ovulace nastane před Vaší první menstruací, proto je tato metoda naprosto nespolehlivá.

Zde si prostudujte nejvhodnější alternativy antikoncepce, které Vám zajistí bezstarostný návrat do normálního sexuálního života, bez rizika neplánovaného těhotenství.

Antikoncepční pilulky

Hormonální pilulky mají stručně řečeno za úkol zastavit ovulaci. Můžete je začít užívat ve chvíli, kdy budete opět připravena začít se svým partnerem sexuálně žít (obvykle po gynekologickém vyšetření po uplynutí šestinedělí).

V případě že kojíte, jsou pro Vás vhodné jen pilulky, které neobsahují estrogeny (procházejí do mateřského mléka a ovlivňují jeho kvalitu). Se svým lékařem se dohodněte na nejvhodnější formě hormonální antikoncepce.

Nitroděložní tělísko

Existuje více forem tohoto druhu antikoncepce. Tou nejnovější a nejkomfortnější je nitroděložní tělísko, obsahující hormon gestagen – Mirena. Hormon je z tělíska vylučován až po dobu pěti let a jeho úkolem je mimo jiné imobilizovat spermie. Jeho velkou výhodou je také nebolestivá, slabá a často dokonce žádná menstruace. Aplikaci provádí pouze specializovaní gynekologové a cena se pohybuje od 5000 – 6000 Kč.

Beriérové metody

Vhodné, pokud se chcete vyhnout hormonům. Níže uvádíme ty základní:

  • Kondom

 

    • Nejčastější a nejdostupnější metoda ochrany. Pokud ho používáte správně (od začátku styku až do úplného závěru), jeho účinnost a spolehlivost je rovněž vysoká. Další z výhod je ochrana před pohlavními nemocemi
  • Pesar

 

    • Latexová membrána, která se zavádí do pochvy tak, aby překryla a tedy znepřístupnila spermiím děložní hrdlo. Jeho velikost určuje lékař. Výhodou pesaru je, že ho v pochvě můžete ponechat 24 až 72 hodin a lze ho používat opakovaně. Nevýhodou je obtížnější manipulace a nižší spolehlivost.
  • Ženský kondom
    • V dnešní době se už skoro nepoužívají, ale také jsou možnou alternativou. Výhody: spolehlivost jako u mužských kondomů. Nevýhody: krkolomná manipulace.

Sterilizace

Přerušení vejcovodů zajistí, že vajíčko nedoputuje do dělohy, tudíž nemůže dojít k jeho oplodnění. Metoda pro rodiče, kteří jsou si jistí, že další děti už mít nechtějí, sterilizace je totiž nevratné řešení. Provádí se laparoskopicky, hradí ji pojišťovna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Průjem u kojenců

Domácí jogurt pro děti