Příznaky těhotenství u otců

Už jste někdy slyšely, milé dámy, že potíže spojené s těhotenstvím se netýkají pouze samotných žen, ale i nastávajících otců? I jim se z informace, že budou tatínky, může udělat docela šoufl. A teď konec legrace, skutečně existují symptomy budoucích otců…co myslíte?

Ono se opravdu stává, že je partner tak silně naladěn na partnerku, že prožívá některá těhotenská muka s ní. Samozřejmě, že nenosí dítě v břiše, necítí jeho pohyby, ale když ho v noci přepadne chuť na sladké, nemusí to být jen díky obžerství. No uznejte sami – příšerná muka takové večerní chutě. Skutečně existují případy, kdy muž sdílí se svou partnerkou nejen chuť k jídlu, ale i další těhotenské symptomy a čísla nejsou nejmenší. Z průzkumu vyplynulo, že syndromem těhotného tatínka může trpět až 90 % mužů. Co za tím vězí?

Stalo se vám někdy během těhotenství, že jste si položila otázku, kdo z vás dvou je vůbec v jiném stavu? Zkuste se nad tím zamyslet. Přinášíme vám seznam těhotenských symptomů nastávajících tatínků.

 

Nevolnosti

Patrně prvními příznaky těhotenství jsou ranní nevolnosti, které jsou spojovány se zvýšenou hladinou ženského hormonu. Nicméně i muži mohou pociťovat nevysvětlitelnou nevolnost, a tak si ráno dají k snědku raději suchary či něco jiného, ale dietního. Rovněž mohou běhat na záchod. Na vině není samozřejmě hormon estrogen, ale obava, úzkost, změny v jídelníčku a stres. Tatínkům, kteří prožívají nevolnost se svou partnerkou s doporučuje zdravě se stravovat, odpočívat, nestresovat a hovořit o všech svých obavách se svou partnerkou.

Úzkost 

I ten největší tvrďák může zažít bušení srdce, strach, probdělé noci a únavu. Úzkost a náladovost u žen opět souvisí s hormony. U mužů je to tak, že mají obavy spojené s těhotenstvím její partnerky. Mají o ní i dítě zkrátka strach. Ne každý muž to takto musí samozřejmě prožívat. Ono velmi záleží na osobnosti i na tom, jaký má muž vztah se svými rodiči či je-li s nimi v kontaktu méně či více. Jsou muži, kterým partnerčino těhotenství nečiní sebemenší potíže – to jsou většinou muži s velmi úzkým vztahem k rodičům. Rozhodně nejde o burany, ale vyrovnané jedince. Jestliže váš milý patří do skupiny úzkostných otců, není nic lepšího než o dané situaci hovořit, případně oslovit jiné nastávající tatínky, kterým se rovněž třesou kolena. Neváhejte rovněž svého partnera zapojit. Nejspíš tento fakt nedokáže úplně hodit za hlavu, ale situaci lze zvládnout s přehledem.

Náladovost

Patrně každá nastávající maminka to zná. Jednou by se smála tak, že má pusu od ucha k uchu, podruhé se ji chce brečet, pak ji chytne amok vzteku. Budete-li mít dojem, že žijete vedle osoby připomínající Dr.Jekylla a pana Hydeho, pak patrně váš partner trpí těhotenským tatínkovským syndromem. Jednou by vás sežral láskou, podruhé se zachová jako největší křupan. Opět za tím není hormonální bouře, jako u žen, ale nervozita. Tatínek zkrátka nedokáže přepnout a naladit se i na něco jiného, než je vaše těhotenství. Zkuste mít pro něj pochopení a hovořte spolu.

Změna libida

Mnohé těhotné ženy mají buď abnormální chuť na sex, případně jej odmítají. I otců se tyto změny týkají, a tak se může váš partner stát nepředvídatelný. Někteří muži mohou být jako utrhnutí z řetězu, protože se jim líbí i fyzická změna partnerky – větší prsa, zadeček, kulatící se bříško apod. No někteří stáhnou ocas mezi nohy a budou se cítit natolik vyčerpání, že sex chtít nebudou. V pozadí snížené chuti na sex může být opět pocit zodpovědnosti nebo strach, že vám nějak ublíží. Je potřeba partnerovi vysvětlit, že sex pro dítě ani vás nepředstavuje riziko.

Přibírá na váze

Je úplně normální, že žena v těhotenství přibere několik kilogramů. Proč však přibírá i muž? Že by chtěl s vámi držet krok? To určitě ne J Je to spíš tím, že těhotná žena jí častěji a partner se zkrátka přidá. Dalším viníkem může být opět stres a tentokrát i hormon. Hormon jménem kortizol – stresový hormon a ten reguluje hladinu inzulínu i krevního cukru v krvi. Tudíž i tatínek může za vaše těhotenství nabrat pěkných pár kileček navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proč to nepřehánět s vánočními dárky

Vánoce s dětmi – na co si dát pozor?