Proč to nepřehánět s vánočními dárky

Už se nemůžete dočkat Vánoc a té velké hromady pod stromečkem? Až vaše dětičky uvidí to nadělení a pustí se s chutí do odbalování? Touhou každého rodiče je snést svým dětem modré z nebe. Na tom by nebylo zase nic tak špatného, ale je opravdu dobré, kupovat dětem přehršel dárků a vše co si umanou? Mnoho rodičů měří svou lásku k dětem právě množstvím dárečků. Proč to není správně?

Kde je správná míra?

Někteří rodiče by z lásky své děti nejraději zavalili hračkami, protože nabídka je dnes obrovská a správná míra se hledá jen těžko. Ovšem pravdou zůstává, že existuje jakýsi rozpor mezi dnešními dětmi zavalené hračkami (které si jen tak na okraj nemají často s čím hrát) a našimi prarodiči, kterým ke spokojenosti stačilo dřevěné polínko a kousek vlny na výrobu panenky.

Spotřební způsob našich životů, komerce a reklama jako účinný nástroj nevěstí nic dobrého. Výrobci i prodejci útočí na děti i jejich rodiče prostřednictvím reklam velmi chytře. Děti neznají hodnotu hraček a není žádnou výjimkou pak slýchat rodiče, jak si stěžují, že si jejich děti ničeho neváží. Nákupem všemožných hraček vlastně svým dětem sny neplníme, ale bereme. O čem budou snít příště?

Kde je nadšení?

Jednou z chyb rodičů je, když nakoupí v zápalu svým dětem hromadu hraček, aby jim pochopitelně udělali radost, ale pak se diví, když dítě neprojeví nadšení. Mnohdy ani nerozbalí všechny dárky, protože ho naopak některý zaujme natolik, že se pustí hned do hraní a zapomene, že zbývá ještě odbalit 5 balíčků. Někdy je to také o tom, že se rodiče snaží prodloužit onu kouzelnou chvíli a „naježit“ svým dětem vše, co oni sami mít nemohli. Plní tedy své dětské sny prostřednictvím svých dětí. Neexistuje žádný universální návod na vhodný počet dárků. Tuto hranici musí stanovit každý rodič. Ale pravdou zůstává, že všeho moc škodí. A jak to vidí psychologové?

  • Předměty, které jsou nedokonalé, slouží ve hře úplně stejně jako dokonalé atrapy. Mimo to však ještě navíc stimulují dětskou fantazii – klidně vyrobte svým dětem hračku z kartonu, než si brát půjčku třeba na dětskou kuchyňku.
  • Obyčejná hračka stimuluje dětskou fantazii, protože se může kdykoliv proměnit v něco jiného. Vezměte si fakt, že obyčejný klacek je chvíli mečem, chvíli kouzelnou hůlkou, poté třeba puškou. Znamená to tedy, že jednodušší hračky více zapojují dětskou fantazii.
  • Má-li dítě hraček méně, vybuduje si k nim hlubší vztah.
  • Hodně hraček dítě stresuje.
  • Méně hraček – více kamarádů. To je naše rada.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nočník – jak s ním úspěšně začít.

Příznaky těhotenství u otců