Příznaky porodu aneb už se to blíží

Čas, kdy se miminko rozhodne opustit úkryt v maminčině bříšku, pozná drtivá většina těhotných žen, včetně prvorodiček. Buďte bez obav, že nestihnete včasný příjezd do porodnice. Přesný den porodu se nedá s určitostí naplánovat (pokud nejde tedy o plánovaný porod).

Někteří novorozenci se rozhodnou přijít na svět klidně dva týdny před pánovaným termínem. A jiná miminka naopak na sebe nechávají čekat. Takové časové rozpětí je zcela v pořádku a nejedná se o nic mimořádného. Den porodu nastane v okamžik, když miminko začne produkovat hormony, které vydají pokyn k vypuzení plodu z těla matky. Těhotenství i porod je malý zázrak přírody. Mnoho maminek (zvlášť prvorodiček) trpí obavami, zda rozeznají, že jde skutečně o porod. Rozeznáváme celkem dva základní příznaky, které přivedou ženu do porodnice.

Nastupující kontrakce

Jedná se o nastoupení porodních stahů nebo odtok plodové vody. Mnoho maminek si porodní stahy může lehce splést s tzv. poslíčky. Děložní kontrakce mohou být přítomné již od 20. týdne těhotenství. Zásadní změna kontrakcí naznačuje, že začíná nadcházející porod. Poslíčky vystřídají výraznější a zvyšující se stahy. Nabývají nejen na intenzitě, ale také pravidelnosti. Přestávka mezi jednotlivými kontrakcemi se postupně zkracuje. Mnohdy může i odejít hlenová zátka, ale odtok plodové vody stále nenastal.

Únik plodové vody

Tady navazujeme na druhý příznak a tím je odtok plodové vody. Ta začne odtékat po prasknutí vaku plodových obalů. Ve většině případů jde o čirou tekutinu. Pokud má voda jiný charakter značí to s největší pravděpodobností možnost výskytu vážných komplikací. Vzácně se může objevit i krvácení či celková nevolnost.

Pokud zaznamenáte kterékoliv jmenované příznaky, je nutné odebrat se do porodnice. Vždy pamatujte, že lépe dorazit do porodnice včas – už při pouhém podezření na nadcházející porod.

Důležité je zůstat v klidu a neopouštět pozitivní myšlení, že vše dopadne dobře. K tomu všemu dopomůže včasná informovanost v podobě předporodních kurzů, kde se nastávající maminky dozví vše o předporodním i poporodním období. Alternativy ke zklidnění porodních bolestí, jak dýchat a mnoho dalších informací.

Jak se připravit na porod

Je zcela logické, že v době, kdy se těhotenství blíží ke konci, mohou maminku začít přepadat různé obavy a neklid. Kromě fyziologických změn, jako je nucení na časté močení, růst bříška, zadýchávání se, mohou nastat změny nálad, strach z porodu a toho, zda jej maminka včas pozná. Důležité je zůstat v klidu a neopouštět pozitivní myšlení, že vše dopadne dobře. K tomu všemu dopomůže včasná informovanost v podobě předporodních kurzů, kde se nastávající maminky dozví vše o předporodním i poporodním období. Alternativy ke zklidnění porodních bolestí, jak dýchat a mnoho dalších informací. Mimo to existuje také cvičení pro těhotné, které se dá navštěvovat již od počátku těhotenství. Mimo správného dýchání si také posílíte potřebné svalstvo a přispějete tím k duševní pohodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 tipy jak uspat novorozence

Jen hloupé vlasy opouštějí chytrou hlavu aneb padání vlasů po porodu