4 tipy jak uspat novorozence

Každá maminka miluje své děťátko a ráda s ním komunikuje, mluví na něj, mazlí se s ním, usmívá se. Ale přiznejme si, každá se také těší, až bude spinkat jako andílek a budeme si moci odpočinout. U malého dítěte je spánkový režim velmi důležitý, stejně jako „usínací“ rituály.

Každé miminko je jiné. Zatímco o jednom po příchodu z porodnice nevíte, druhé nezavře pusu a dokáže svou maminku pěkně vyčerpat. Dobrou zprávou pro nevyspané maminky může být, že se po několika měsících spánek dítěte upraví a stane se pravidelným.

Klidový režim a večerní rituály

Na samém začátku to bude pořádný zápřah u věčně plačících miminek. Plakat mohou z různých důvodů, a proto je nutné zjistit příčinu. Naučte své dítě spánkovému režimu již od malinka. Začít můžete vždy stejnými rituály, jako je koupání, zpívání ukolébavek, čtení pohádek, pohupování v náručí, jemné plácání po zadečku (poslední jmenované zabíralo na mého syna). Je potřeba najít prostředek, který vaše dítě uklidní a stane se jeho oblíbeným.

Ať už si vaše dítko oblíbí cokoliv, dbejte na provádění stejných činností večer co večer ve stejném pořadí. Takto si miminko začne zvykat a postupně se připravovat na nerušený spánek. Bude vědět, co následuje a bude méně nervózní. Nikdy nečekejte, až bude dítě přetažené, protože pak je protivné a plačtivé. S uspáváním začněte hned, jakmile se objeví první známky únavy.

Síla doteku

Každý člověk miluje hlazení, šimrání a doteky milované osoby. U miminek tomu není jinak. Uklidnit ho může jemná masáž 15 minut před usínáním. Na některá miminka zabírá hlazení obličejíčku – od čela na koneček nosu jemně prstem děťátko hlaďte. Mimo hlavičky kouzelně reagují miminka také na masírování nožiček. Na to, co je vašemu drobečku příjemné musíte přijít sami.

Bílý šum

Určitě už jste slyšely o této metodě, která funguje převážně v začátcích. Bílý šum je nahrávka z PC nebo mobilu a připomíná například zvuk vysavače, mixéru, hustého deště, tekoucí vody či moře. Bílý šum údajně působí na téměř všechny děti – monotónní zvuky je prostě uklidňují.

Maminčino tělo

Není nic krásnějšího než se přitulit k milované osobě, která nám zajišťuje pocit bezpečí. Tím není nikdo jiný než maminka a tatínek. Zkuste si lehnout a dítě položit na sebe. Vaše přítomnost jej uklidní a miminko usne, jako Šípková Růženka. Otázkou je, zda se probudí, když jej přemístíte do postýlky. Mnohdy stačí finta „fň“ nechte miminko spát ve vaší posteli, kde ucítí z peřin a polštáře vaší vůni. Dřív či později se dítě naučí i na postýlku, zaměřte se zatím jen na poklidné usínání. Mám osobně vyzkoušeno a fungovalo to bezvadně.

 

A co vy maminky, jakou máte na uspávání taktiku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Neštovice v těhotenství

Příznaky porodu aneb už se to blíží