Příprava psa na příchod dítěte

Přípravu chlupatého člena rodiny na příchod miminka nepodceňujte a raději začněte již před Vaším příchodem z porodnice. Pokud se na novou situaci dobře připravíte, zajistíte tak bezpečnost Vašeho dítěte a pohodu všech členů domácnosti.

Nejdůležitějším pravidlem je, nikdy nenechat miminko o samotě v jedné místnosti s Vaším psem, a to bez ohledu na to, jak přátelský a poslušný Váš pejsek je.

Následující tipy Vám pomohou Vaši domácnost připravit pro úspěšné zavedení nových pravidel.

Příprava předem

Snažte se pejskovi postupně snižovat Vaši pozornosti během dne, protože i když si to nyní nepřipouštíte a zakazujete, s novým miminkem pejsek spadne velmi brzy z lopatky a je třeba ho na tento stav začít postupně připravovat. Nemyslíme to tak, že byste měli pejska začít ignorovat, to v žádném případě! Jen zkuste běžnou, celodenní pozornost vyměnit například za dlouhou procházku nebo jinou aktivitu, kterou pes miluje. Tento nový režim psíka připraví na nevyhnutelný pokles pozornosti, který přijde s miminkem. Dlouhé procházky a jiné milované aktivity pak budete provozovat i nadále všichni společně.

Seznámení se zvuky a pachy dětí

Doma můžete poslouchat záznamy dětského smíchu a pláče – nejdříve při nízké hlasitosti, tu zvyšujte postupně a pouze, je-li pes v pohodě a nejeví známky stresu. Také si můžete opatřit realistickou panenku, která se pohybuje a vydává dětské zvuky. Choďte s pejskem na procházky kolem dětských hřišť nebo škol a školek. Pokud pes na přítomnost dětí reaguje negativně, ihned vyhledejte odborníka. Až budete v porodnici, požádejte ještě před Vaším příchodem partnera, aby pejskovi domů přinesl kousek oblečení, které miminko nosilo, aby se již předem seznámil s vůní Vašeho dítěte.

Snažte se porozumět chování svého psa

Vrčení psa je varovným signálem, kdy Vám dává šanci daný problém řešit. Za varovné signály psa netrestejte – příště by pes mohl přejít rovnou k agresi bez vydání varování. Dávejte pozor na další příznaky toho, že je pes ve stresu. Neklid zvířete se může projevit například: urputným olizováním, třesem a chvěním, zrychleným dýcháním…

Při příchodu z porodnice

Nechte psa, aby se pozdravil a očichal se všemi známými členy domácnosti a dítě mu představte až nakonec. Pro maximální bezpečnost použijte vodítko. Pokud Váš pes vykazuje jakékoli negativní chování, zamezte mu k miminku přístup a vyhledejte pomoc u kvalifikovaného trenéra.

Mějte s pejskem hlavně trpělivost, uvědomte si, že Vy jste jeho středem vesmíru a zkuste si představit, co chlupáč prožívá, když zjistí, že byl „nahrazen“. Pes je zvíře, které Vás bude milovat navždy a bezpodmínečně a jediné, co žádá na oplátku,, je Vaše společnost a miska žrádla ♥

 

Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.

Antoine de Sait-Exupéry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rady a tipy pro kojení v šestinedělí

Výběr a výbava aktovky nejen pro prvňáčky