Příjemná zpráva pro tatínky: otcovská dovolená

Máte těsně před porodem a uvažujete, jak to po porodu budete zvládat? Byla byste ráda, kdyby vám po narození miminka doma pomohl manžel, protože svou maminku či tchyni si v této roli neumíte představit? Pak pro vás máme skvělou novinku: od letošního února to budete mít jednodušší. Rozbíhá se tzv. otcovská dovolená.

Možná to znáte. Nebo se toho obáváte. Přijdete po porodu domů a na všechno budete sama, protože váš manžel či partner nedostal od zaměstnavatele dovolenou. Nikdo jiný přijít nemůže nebo nechce. A vy byste tak ocenila pomoc, někoho, kdo vám bude asistovat s miminkem, uvaří slepičí vývar nebo zabaví starší děti.

To se teď naštěstí změní. Stát vyhověl potřebám novopečených rodičů a novelizoval zákon o nemocenském pojištění. Tatínci si už nemusí vybírat svou vlastní dovolenou. Nově mají nárok na otcovskou dovolenou – sedm volných pracovních dnů, které si mohou vybrat kdykoli během šestinedělí, případně od dne osvojení dítěte.

Kdo má na otcovskou dovolenou nárok?

  • Žadatel o otcovskou dovolenou musí být otcem dítěte zapsaným na matrice, případně ten, kdo převzal dítě do náhradní rodinné péče.
  • Otcovskou dovolenou je možné čerpat od 1. února 2018. Platí pro všechny tatínky, kterým se dítě narodilo 21. prosince 2017 a později, v únoru tak můžete žádat i zpětně.
  • Otec musí být účasten nemocenského pojištění. Automaticky tedy na dovolenou mají nárok všichni zaměstnanci, v případě OSVČ pak ti, kteří si platili nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před začátkem dovolené. Zaměstnanci o dovolenou žádají přímo zaměstnavatele, živnostníci podávají žádost Správě sociálního zabezpečení.

 

Nevýhodou je, že dovolená musí být čerpána v celku, nesmí být rozkouskována do několika kratších úseků. S penězi nepřijdete zas tak zkrátka. Stejně jako například u peněžité pomoci v mateřství dostanou tatínci 70 % ze své hrubé mzdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby si maminka odpočinula

Asistovaná reprodukce je pro mnohé páry záchranou. Měla by však být až posledním řešením

Asistovaná reprodukce