Prevence zdravých zubů začíná v kojeneckém věku

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel. Asi toto pořekadlo všichni znají, přesto se používá většinou jen jako šprým a nebere se příliš vážně. Ovšem v době od narození až do dospívání je lidský mozek připraven pracovat, co nejlépe. Zkušenosti, vědomosti a návyky sesbírané v tomto období formují naši osobnost, schopnost rozhodovat se a reagovat.

Někdy je to dobře, jindy špatně. Ovšem dnes se hodláme zaměřit na chrup. Právě tady se staré dobré pořekadlo hodí, protože správné návyky a včasná péče rozhodne o pozdějším stavu zubů. To, co se vám zdá jako zbytečné šmidlání prvních dětských zoubků, se ukazuje klíčové pro budoucí návyky v péči o chrup.

Zuby si čistí celá rodina

I maminka a další členové rodiny, jež se starají o výživu a hygienu malého dítěte, by si měli pravidelně čistit zuby, protože se tím snižuje množství kariogenních mikroorganismů ve slinách. Důležité je promyšleně se vyhýbat všemu, co umožňuje přenos slin do úst dítěte (olizování lžičky, dudlíku apod.) Při krmení dítěte z láhve se vhodnost teploty pokrmu nezkouší tak, že se trochu upije přes dudlík. Přijde-li na řadu lžička, nezastávejte metodu jednou maminka, jednou Barborka, jednou tatínek – totéž platí o hrnečku. Ne opravdu nechceme apelovat na přecitlivělost a choulostivost – fůůůj sestřička mi jedla z mé mističky, ale zubní kaz se přenáší slinami, což není žádná novinka.

Vyhněte se zlozvykům

Starým a bohužel stále používaným zlozvykem je namáčet dudlík dítěti do něčeho sladkého (zavařenina, med, kondenzované mléko, cukr). V takovém případě není žádnou výjimkou objevit u tříletého prcka zubním kazem zdevastovaný chrup – většina maminek si tento zlozvyk nepřizná.

Infekční okno umožňuje průchod baktériím

Dětské zoubky a péče o ně nemusí být žádná věda. První mléčné zuby se dítěti začnou prořezávat přibližně 6 měsíců po narození (někomu dříve, někomu později). Přesně v tomto období se otevírá tak zvané infekční okno – pro příchod a trvalé uhnízdění mikroorganismů, jež způsobuji později zubní kaz. Aby se mohl tento „prevít“ uhnízdit v pusince, potřebuje pevný základ, tedy zoubek a dále pak jednoduché cukry, především sacharózu.

O první zoubky dítěte pečujeme tedy s cílem oddálit uhnízdění prevítů, ačkoliv k tomu pravděpodobně časem dojde. 85% dětí školního věku má v ústech streptococcus mutant (bakterii, která žije obvykle v dutině ústní, přichycuje se na zubech a vylučuje žíravou kyselinu). Obvykle se tato bakterie přenáší z dospělých na děti a napadá nově vytvářející se zoubky. Nyní už snad chápete, proč je vhodné zamezit přenosu slin do úst dítěte a pěstovat v něm od malinka hygienické návyky (první čištění zoubků) a vystříhání se zlozvyků. Prevence je lepší než potom řešit důsledky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak pečovat o dítě s teplotou a srazit horečku bez léků

Polévky pro batolata II.díl