Tělesná teplota se u dětí během dne mění a bývá v rozmezí od 36 do 37,5 stupňů. Uprostřed noci bývá nejnižší, naopak navečer bývá nejvyšší. Má-li dítě teplotu vyšší jak 37,5 stupňů, říkáme, že má zvýšenou teplotu. Horečkou se chápe teplota kolem 38 stupňů a více naměřenou v konečníku. Horečku doprovází často bakteriální či virová onemocnění, ovšem u malých dětí může být způsobená vyčerpáním, přehřátím, cestováním, růstem zubů, ale i po požití některých potravin.
Horečka u miminek mladších 3 měsíců věku, je považována za nebezpečnou a doporučuje se vyhledat lékaře. Nutno poznamenat, že horečka není nemoc, ale reakce organismu, a to buď na onemocnění, nebo další vlivy. U takto malých dětí lékař sám určí, jak dále postupovat.
Co je norma a co už nebezpečí
Jak jsme si již uvedli, za horečku je považována u malých dětí teplota nad 38 stupňů. Za rizikový stupeň se považuje teplota nad 41 stupňů, kde hrozí vážné komplikace. U novorozeňat může být zvýšená teplota jediným příznakem začínajícího onemocnění. Další příznaky mohou být nejednoznačné nebo lehce náznačné.
Co horečku může způsobovat
Jestliže má děťátko zvýšenou teplotu, sundejte mu jednu vrstvu oblečení a zkontrolujte opět teplotu za 20 minut. U novorozenců může teplotu zvýšit i přehršel oblečení. Horečka může být u miminek rovněž reakce na očkování či projevem infekce v tělíčku. Ta postihuje většinou dýchací ústrojí, močové cesty a ledviny, trávicí ústrojí nebo centrální nervový systém. Vysoká horečka může způsobit horečnaté (febrilní) křeče. Pokud se tak stane, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Jak dítěti změřit teplotu
Teplotu můžeme malému dítěti změřit několika způsoby: v oušku, v ústech, v konečníku, na čele. Měřit se dá digitálním či normálním teploměrem, ale i teploměrem zabudovaným do speciálního dudlíku.
Jak teplotu snížit bez léků
- Teplotu dítěti lze snížit za pomoci zábalů. Osuška či prostěradlo se namočí do vlažné vody a dítěti zabalíme břicho a hrudník. Končetiny nebalíme a dítě ničím nepřikrýváme. V zábalu jej ponecháme maximálně 15 minut. Zábal opakujeme po 30 minutách odpočinku a opakujeme 3x. Po sundání zábalu přikryjeme dítě slabší přikrývkou. Teplotu kontrolujeme zhruba co 20 až 30 minut. Nedávejte pod dítě igelit!! Mohlo by se zapařit. Použijte silnější osušku jako podložku. Dbáme na pitný režim a teplotu v místnosti přibližně 24 stupňů.
- Podobně působí také omývání houbou. Do vaničky napustíme vodu o teplotě cca 29 stupňů a dítě do ní položíme či jen posadíme. Pomocí houby omýváme končetiny i trup po dobu 10 až 30 minut. Jestliže se dítěti objeví husí kůže nebo se začne třást, přerušíme proceduru. Po 20 minutách zkontrolujeme opět teplotu. Podobně jako omývání funguje i sprchování vlažnou vodou 29-30 stupňů. Vlásky však nenamáčíme a sprchujeme 2 minuty – pak dítě osušíme a za 20 minut zkontrolujeme teplotu.
Ledování u větších dětí
Efektivní metodou na snížení teploty je ledování (přikládání ledových kostek) v oblasti třísel. Led se však nedává přímo na pokožku, ale zabalený v igelitovém pytlíku na nějaký hadřík/kapesník. Stačí dvě až tři kostky ledu a ponechat 10 minut. Dítě lehce přikryjeme. Po odstranění ledu zkontrolujeme dítěti po 20 minutách opět teplotu. Jestliže neklesne, opakujeme proceduru. Tato metoda patří mezi nejúčinnější, protože třísly prochází velké tepny, tudíž se krev chladí rychleji. Tuto metodu nepoužíváme u kojenců (vzhledem k anatomii – mají maličké nožičky, třísla). Ale po dohodě s lékařem by pomocí 1 kostky ledu tato metoda snad použít šla.