Mléčné zuby a péče o ně

Přesto, že mléčné zuby nejsou trvalé, dávají základ pro vývoj, zdraví i hygienické návyky zubů trvalých. Dítě mléčné zoubky potřebuje, protože se je učí používat a jejich postavení ovlivňuje i tvar čelistí, obličeje a výslovnost. Stav mléčných zubů má velký vliv na vývoj trvalého chrupu, proto je nanejvýš nutné pečovat o první zoubky stejně pečlivě, jako později o stálý chrup.

Čistit by se měli malým dětem už jejich první zoubky. Na samém počátku je vhodné čistit zoubky gumovým kartáčkem, který se navléká na prst. Nebo alespoň čištění navlhčeným kouskem kapesníku, gázy či plenky. Rostou-li dítěti už špičáky a stoličky je vhodné použití zubního kartáčku.

Jaký vybrat zubní kartáček?

Vyberte takový, jež je určen pro nejmenší děti – má měkké štětinky, malou hlavu a širokou rukojeť pro pohodlný úchop. Kartáček se stejně jako u dospělých pravidelně vyměňuje. U dětí trvá viditelné opotřebení kartáčku o něco déle, přibližně jeden až dva měsíce při pravidelném používání. Prví zoubky čistíme dětem bez použití zubní pasty. Tu začneme používat cirka v jednom roce života, ale klidně i později. To záleží na dítěti, protože některé mohou zubní pastu polykat, což není dobře.

Opět vybereme pastu určenou pro nejmenší děti. Tyto pasty obsahují fluor, který posiluje zubní sklovinu a působí zároveň i jako prevence zubních kazů. Ovšem pokud dítě pastu polyká, zvolte čištění bez ní, protože nadměrný příjem fluoru může způsobit fleky na mléčných i stálých zubech, které se vyvíjí už v tomto období v dásni. Přiměřené množství pasty na čištění zoubků malých dětí je jako kulička hrášku.

Kdy čistit dětem zoubky?

Zoubky čistíme ráno po snídani, poledním jídle, pokud obsahuje cukr nebo dítě pije sladké tekutiny a večer po posledním jídle. Snažte se děti vést k samostatnosti, aby se naučily zoubky čistit samy, případně jim je ještě dočistěte dle svého. Samostatnému čištění zoubků se děti naučí až kolem 6 let věku, ale nechte je, aby si to trénovaly. Rovněž nezapomínejte na preventivní prohlídky u zubního lékaře. Tuto část určitě nepodceňujte, protože velká část dětí má první zubní kaz už v batolecím věku. To, co ovlivňuje zdraví zubů je výživa, péče o zuby a genetické dispozice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pohybové aktivity pro maminky s dětmi

Proč by děti neměly dělat domácí úkoly?