Kašel v těhotenství

Kašel je velmi nepříjemný pro každého člověka a zvlášť v těhotenství s ohledem na rostoucí bříško může znamenat problém. Jde o velmi vysilující stav, kdy se může žena pokusit kašel potlačovat s tím, že je to pro ni a miminko lepší. Tím se však zdravotní problém nevyřeší, jelikož kašel je přirozenou obranou organismu.

Rozeznáváme dva typy kašle

Těhotná žena má omezenější škálu prostředků na tlumení kašle. Mnohdy se za kašel může převlékat i jiné závažnější onemocnění, proto neustupující či silný kašel je vždy nutné konzultovat s lékařem. Celkem rozeznáváme dva typy kašle, kdy jeden je suchý a neproduktivní. Druhý je vlhký a produktivní – hlenovitý. Stejně tak existují i dva typy protichůdně působících látek. Z tohoto důvodu je vždy důležité určit správný typ kašle.

Na každý typ kašle jiný typ léků

U kašle suchého, jež připomíná štěkání, nejsou na průduškách přítomny hleny a užívají se tudíž prostředky na ztlumení kašle. Nastávajícím maminkám se mohou v období prvního a druhého trimestru po zvážení podávat přípravky s dextrometformanem – Robitussin sirup na suchý kašel, Stopex apod. Ve druhém a třetím trimestru a rovněž v období kojení se podávají medikamenty s účinnou látkou butamirát – například kapky Tussin.

Na co si dát pozor?

Velký pozor na užívání medikamentů na tišení kašle v případě, že na průduškách budou přítomny hleny. To by mohlo znamenat vážné komplikace. V takovém případě se naopak podávají léky, které pomohou rozředit hlen a vykašlávat jej. Během těhotenství je na místě obezřetnost a těhotné ženy by se měly vyhnout přípravkům obsahujícím břečťan. Patří sem například Hedelix či Prospan. Má-li těhotná žena vlhký kašel (tedy je zahleněná) může užívat sirupy s obsahem jitrocelu a mateřídoušky. Trvá-li však kašel déle než 5 dní, nezlepšuje se a přidruží se i teplota, ihned se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Stres v těhotenství

Zeleninové mňamky pro kojence – příkrmy