Zeleninové mňamky pro kojence – příkrmy

Zeleninovými příkrmy se to v obchodech jen hemží, ale uznejte sami, že není nad domácí stravu připravenou z lásky. Hotové příkrmy mohou být fajn jako nouzovka, chystáme-li se cestovat nebo máme velmi málo času. Pro naše nejmenší uděláme však nejlépe, když jim příkrmy připravíme podomácku. Mezi snad úplně první a nejznámější příkrm patří mrkvový. A protože opakování je matkou moudrosti i dnes zmíníme tento jednoduchý recept a pro inspiraci přidáme ještě další.

Mrkvové pyré s mlékem

Potřebovat budeme farmářskou či BIO mrkev, kojeneckou vodu a mateřské nebo kojenecké mléko.

Mrkvičku si dobře očistíme, umyjeme a nakrájíme na drobné kousky, které uvaříme v kojenecké vodě do měkka. Po uvaření slijeme a rozmixujeme na kašičku, kterou zředíme mlékem na požadovanou konzistenci. Necháme chvíli odstát (na pokojovou teplotu) a podáváme.

Bramborová kaše s kojeneckým mlékem

Bramborová kaše s kojeneckým či mateřským mlékem patří rovněž k oblíbeným pokrmům. Použít můžete i batáty – sladké brambory. Bramborek pouze uvaříte do měkka a poté rozmixujete či rozmačkáte s přídavkem mléka.

Růžička brokolice, brambory, cuketa

Z brokolice použijeme pouze horní část (stonek brokolice je nejnadýmavější, proto jej dítěti nepodáváme). Veškerou zeleninu dáváme přibližně ve stejném poměru, pouze u nadýmavé zeleniny dáme jen menší množství. Zeleninu očistíme a dáme společně s kousíčkem másla nebo pár kapkami oleje vařit. Olej používejte jen kvalitní. Měkkou provařenou zeleninu rozmixujeme a zředíme kojeneckou vodou či mlékem. Přítomnost mléka pokrm zjemní a dětem více chutná.

Růžička květáku, brambor, mrkev, petržel

Jak už jsme zmínili výše, nejvíce nadýmavé části zeleniny jsou stonky, proto používejte pouze horní část zeleniny a množství nepřehánějte. Zeleninu opět očistíme, nakrájíme na drobno a do měkka povaříme. Ovšem zase zbytečně nepřevařujte, ať neničíte v zelenině cenné látky a vitamíny. Pokud nemáte ještě tyčový mixér, napište o něj Ježíškovi – v tomto období i později bude pro vás velkým pomocníkem. Pyré můžete opět zjemnit přidáním mléka, ať už kojeneckým či mateřským.

Další varianty zeleninových příkrmů

 • Klasický brambor, sladký brambor, mrkev, mléko
 • Brambory, dýně, olej, kojenecká voda nebo mléko
 • Mrkev, petržel, brambory, máslo, kojenecká voda nebo mléko
 • Brambory, zelené fazolky, mrkev, olej, mléko
 • Batáty, ovesné vločky, mléko
 • Rýže, červená řepa, mrkev, olej, kojenecká voda
 • Dýně, máslo, mléko
 • Mrkev, brambory, fenykl, hrášek, máslo, kojenecká voda nebo mléko
 • Brambory, brokolice, lilek, olej, voda
 • Zelené fazolky, cuketa, mrkev, kuskus, olej, voda
 • Pórek, brokolice, mrkev, pohanková lámanka, máslo, voda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kašel v těhotenství

Jak zvýšit šance na přirozené otěhotnění