Kaše pro kojence – ano nebo ne?

Mléčné kaše pro kojence jsou především výborně sytící, proto je maminky tak rády zařazují do jídelníčku kojenců. Nové studie však uvádějí, že skrze snížení rizika celiakie a cukrovky 1. typu je vhodné zařazovat lepek do dětských příkrmů až od ukončeného 4. měsíce (pouze neuvede-li lékař jinak). Pokud maminka kojí, platí pravidlo plného kojení nejlépe do půl roku a lepek se má zavádět ve formě rozvařených vloček z lepkové obilniny pouze v symbolickém množství (jedna lžička až lžíce maximálně 3x do týdne).

Kdy začít dítěti podávat kaši?

Plné dávky je vhodné dítěti začít dávat nejdříve kolem osmého měsíce. Kaši podáváme dítěti lžičkou, protože láhev se savičkou je pro kojené děti nevhodná – narušuje techniku kojení a naopak nekojené děti se potřebují naučit, že jídlo se nepřijímá z láhve. Navíc schopnost polykat pokrm ze lžíce je jedním ze signálů připravenosti dítěte na příkrmy. Dbáme-li na zdravou stravu, je nutné být při nakupování kaší pro kojence obezřetný. Mnohé průmyslově vyráběné kaše doporučované od ukončeného 4. měsíce mohou obsahovat bílý cukr či jiná sladidla nevhodná pro kojence.

A co kravské mléko?

Rovněž je potřeba zmínit, že prospívající kojené dítě nepotřebuje kravské mléko v jakékoliv podobě, ani umělé mléko v kaších. Stejně tak dítě krmené UM (umělým mlékem). Je vhodné si uvědomit, že ke zdravému fyzickému i mentálnímu vývoji jsou nutné do jednoho roku dítěte hlavně bílkoviny – mateřské mléko a nekojené děti umělé mléko, maso, vejce, ryby, luštěniny, semínka, ořechy, rostlinné oleje, avokádo. Kaše jsou především zdrojem sacharidů a jejich nadbytek ve stravě vede k riziku zubního kazu, nadváhy, cukrovky a ohrožují střevní mikroflóru a tvoření kvasinek. Na trávení složitých sacharidů z obilovin nejsou malé děti dobře enzymaticky vybaveny do dvou let.

Jak souvisí podávání kaší s náhlou bolestí bříška?

U některých dětí přikrmovaných kaší se mohou objevit bolesti bříška, zácpa či kolika, časté noční buzení nebo naopak nepřirozeně dlouhý spánek. Kaše má ve stravě dítěte určitě své místo, ale podávány by měly být pouze v doporučeném množství. Některé zdroje uvádějí, že kaše by měla být jeden z posledních dětských příkrmů zavedena někdy v osmém měsíci dítěte. Naopak jiné zdroje doporučují například rýžovou kaši od ukončeného 4. měsíce na noc, aby miminko bylo zasyceno a lépe spalo. Malé děti mívají rozdílný spánkový cyklus a relativně časté buzení na noční krmení je přirozené, tudíž není vhodné řešit tuto situací kaší na noc. Vysoké množství sacharidů bez výdeje energie zatěžuje slinivku a rozkolísané hladiny cukru v krvi podporují vznik cukrovky. Naopak mnohé zdroje doporučují začít zavádět kaše ke snídani.

K večeři je možné dítěti podat typově stejné jídlo jako k obědu – zeleninové nebo luštěninové pyré s přídavkem masa. K nasycení dítěte poslouží úplně stejně jako kaše, ale nezatíží nadměrně slinivku a trávení. Kašiček není potřeba se obávat, ale neměla by se stát denní rutinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bolest břicha v těhotenství

Rozhovor: Lucie Trubačová o tancování s dětmi