Rozhovor: Lucie Trubačová o tancování s dětmi

Lucie Trubačová je bývalá sportovní gymnastka a reprezentantka ve sportovním aerobiku. Vystudovala FTVS obor tělesná výchova a sport, zakladatelka webu pro maminy www.perfectmom.cz. Od září 2015 propaguje nový cvičební program Dance4Mom, který je určený hlavně pro maminy s dětmi. Ale je to především maminka od dvou velmi aktivních dětí, se kterými se na mateřské nenudí. Rozhodli jsme se Lucku trochu vyzpovídat a přinášíme vám řadu otázek i odpovědí, které vnesou do tohoto projektu více světla.

Lucko, mohla bys nám v pár větách představit svůj program Dance4Mom?

Dance4mom je fitness-taneční program určený především ženám na mateřské a rodičovské dovolené. Je vhodné například pro ženy s malými dětmi, které nemají hlídání nebo nechtějí své děti opouštět kvůli své sportovní aktivitě.

Jedná se fitness tanec, který probíhá za hudebního doprovodu po dobu 40 minut. Program je specifický tím, že maminky při tanci mají své děti navázané na svém těle v ergonomické nosičce nebo šátku. Poloha dítěte při tanci v nosičce nebo šátku respetkuje a neomezuje přirozený vývoj kyčlí a celkového vývoje dětí v rámci věku vývojového období dítěte.

Ještě nemáte vhodnou nosičku?
Podívejte se například na nosítka Manduca.

Kde jsi hledala inspiraci, pro tak báječný projekt?

Musím přiznat, že jako první mne inspirovala a navedla na myšlenku se do toho pustit sestra Veronika, která žije v Anglii.  V Anglii, Americe, Německu, již lekce podobných tančení probíhají. Nejprve jsem se nad tím tak trochu “ofrňovala” že to není dobré, ale po čase se můj pohled zcela změnil. Zjistila jsem, že se dá nosit pohodlně, že existují ergonomická nosítka, že je možnost šátkovat a tak mne to celé nadchlo, že jsem se do toho vrhla s plným nasazením. Vymyslela jsem koncepci lekce a o čem chci, aby lekce byla, co by bavilo mne a mohlo bavit i ostatní maminky. Sama jsem v té době měla čerstvě narozeného syna a tak se mi to zdálo jako ideální čas to odstartovat. A jsem z toho stále nadšená! Nejen z tančení, ale hlavně z maminek, které na lekce chodí, z energie, kterou mi dávají, z choreografií, které tvořím a vidím, že baví i ostatní….

DSC_1713

 Můžeš čtenářům nastínit, jak probíhá taková lekce?

Lekce trvá cca 40 – 45 minut. Hned na začátku vás čeká rozcvičovací sestavička, kde si připravíme tělo nejen na taneční výkon. Sestava se opakuje každou lekci stejná. „Rozcvičovačku“ opakujeme nejméně 2x a i maminky, které přijdou poprvé, se vždy pohodlně zapojily.

Po zahřátí a lehkém protažení máme posilovací blok (cca 15 min). Zaposilujete hlavní svalové skupiny – svaly dolních končetin, horních končetin, mezilopatkové svaly, zádové svaly a pánevní dno.

Jako poslední část z lekce je to nejlepší a tedy taneční sestava. Jaká? to už je překvapení každé instruktorky.  Učení je postupné a vždy s nápovědou, tedy není se čeho obávat. V závěru lekce se tanec několikrát opakuje, a pokud je chuť – což je skoro vždycky – zatančíme si ještě sestavy, které již umíme z minulých lekcí.

 Komu jsou lekce Dance4mom určeny? Všem maminkám, nebo existuje nějaká limitace věkem dítěte?

Program je vhodný pro ženy po ukončeném šestinedělí s dětmi od 0 – 24 měsíců. Limity nejsou 🙂 záleží na váze dítěte, zkušenosti matky s nošením, spolupráci dítěte. Ale dá se tančit s dětmi jak na břiše, tak s těmi staršími i na zádech. Samozřejmě záleží na pocitu a pohodlí maminky, jak dlouho bude mít chuť nosit danou zátěž.

DSCN7683

 Jaké jsou tvé další plány a cíle ve spojitosti s tímto projektem?

Plány jsou v plánu 🙂 již teď mám vyškolených 7 lektorek, které tančí nejen v Praze, ale také v Brně, Mostě, Chomutově. Další školení se uskuteční 23.4. na Moravě a věřím, že nebude posledním. Mým cílem je, aby v kazdém městě, byla alespoň jedna lektorka, která bude naši myšlenku, radost a energii šiřit mezi ostatní maminky. Třeba jednou roztančíme celou republiku.

Na léto plánuji i akce pro maminky venku, kde si nejen zatančí, ale třeba i přijemně popovídají a dozví se něco nového, zajímavého. Proč nevyužít toho času, kdy jsme s dětmi “doma”, k něčemu co nás obohatí. Takže sledujte náš facebook, kde bude vše podstatné, co se chystá.

V čem je podle největší přínos tohoto projektu vůči maminkám i dětem?

Přínos vidím hlavně v tom, že i když jsem na mateřské, mohu se věnovat aspoň hodinku sobě a nemusím mít stres z toho, že své malé dítko odkládám. Další plus je v setkávání s dalšími stejně naladěnými maminkami, a jelikož já jsem takový akční blázen, určitě se “mé” maminky na lekcích dočkají i nějakého vystoupení, na která je beru. Děti jsou u maminek blízko srdce, slyší to co jim bylo po celých 9 měsíců v břiše přirozeným zvukem a k tomu houpavý pohyb. Z praxe musím potvrdit, že pokud děti neusnou během lekce, tak si tanec užívají s maminkou, hopsají v nosičkách šátcích sami od sebe. Navíc po skončení lekce máme takzvanou druživou půlhoďku, kdy se děti “vypustí” a jdou se seznamovat s ostatními tanečníky a tanečnicemi z lekce.

ukázka z lekce Dance4mom

Existuje i příležitost pro maminky z jiných měst podniknout tak skvělou zábavu?

Ano, jak jsem již zmínila, máme 7 lektorek, které tančí v Brně, Vsetíně, Mostě, Chomutově….Praha tančí v Petrovicích, Hostivaři, Žižkově, Vysočany, Háje, a Vestec u Prahy. Veřím, že brzy přibudou další lokality a šikovné lektorky. Vše maminky najdou na našich webových stránkách www.dance4mom.cz.

Lucko, kdo je tvou největší sportovní inspirací

Mne inspirují lidé, kteří se z mála dokáží sami vypracovat a zviditelnit. Dokáží svou cílevědomostí, pílí a pracovitostí dosáhnout toho, co si určí. Plní si své sny a to i přes případné překážky, které je potkají. Je strašně důležité věřit v to, co děláme a v sebe sama. Ve své schopnosti, v to že máme lidem co nabídnout a že jim to chceme předat. Inspiruje mne každý takový příběh a obdivuji lidi, kteří vytrvali a byli odměněni už jen tím pocitem radosti ze sebe sama. Proto jsem upřímně vděčná za každou novou maminku, každý like, který se objeví na našem facebooku a pochvala, kterou občas dostávám od maminek. Vše mne inspiruje a motivuje dál. V dnešní době není lehké lidi oslovit a zaujmout, natož strhnout k tomu, aby tančili bláznovou choreografii “nafrněnou”. Ale pro mne je to výzva svých schopností. A pokud se to nepovede, nevadí. Vím, že jsem to zkusila a dala do toho všechno a o tom to je. Nerada se vzdávám bez boje.

Připravuješ i další doprovodné programy, které podpoří celkovou kondici maminek?

Před 4 mi lety jsem založila web pro maminky – perfectmom.cz – do budoucna planuji vytvořit  z PerfectMom spolek, abych mohla žádat o podporu městských částí na sportovní akce pro maminky i děti. Nabízíme plavání pro děti, pohybovou přípravku, cvičení pro těhotné i po porodu. Dále Run4mom – běžecký program pro maminky s kočárkem i bez. Je toho docela dost a myslím, že si vybere každá žena, který má ráda sport. Mateřská je pro mne příležitost využít času, kdy jsme doma s dětmi. K tomu, abychom si mohly vyzkoušet i to, na co dřív třeba nebyl čas a nebo chuť. I když je to s dětmi doma “záhul” (to mi odsouhlasí asi každá maminka) pojďme si tu mateřskou prostě užít 🙂

Děkujeme Lucii za rozhovor, který je jak doufáme plný potřebných informací a přejeme mnoho úspěchů a spokojených maminek i miminek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kaše pro kojence – ano nebo ne?

Seznam věcí do porodnice