Bolest břicha v těhotenství

tehotenstvi-43

Bolesti břicha v těhotenství nejsou ničím neobvyklým. Velmi záleží na intenzitě, četnosti a dalších doprovodných příznacích. Samo o sobě občasná bolest břicha není důvodem k panice. Jak děťátko roste, zvětšuje se i bříško, které musí zvládat čím dál větší zátěž. To vede nejen k bolestem břicha, ale třeba i zad. Jestliže však máte pocit, že už je toho na vás moc, navštivte raději lékaře, kde vyloučí vážnější příčiny.

Na začátku těhotenství mohou některé ženy pociťovat křeče v podbřišku, nepříjemný tlak a nafukování až tvrdnutí břicha. Mírné pobolívání doprovází rané stadium těhotenství docela často, většinou vymizí při užívání magnesia. Do 12. týdne těhotenství je rovněž častá zácpa a nafukování střev. Odtud tedy i tvrdnutí břicha. S tím vám pomohou jogurty a zelenina. Je třeba rozlišit obvyklé příčiny bolesti a úporné kdy cítíte, že už to skutečně není v pořádku. Pak je nejvyšší čas vyhledat lékařskou pomoc. Uváděné příznaky jsou pouze orientační a důvodů samozřejmě existuje nespočet.

Obvykle vyskytující se bolest

Pocity pnutí – Růstem dítěte se napínají vazy, které jsou vedeny od horního okraje dělohy k tříslům a dále stydkým pyskům. Toto napínání může způsobovat bolest bříška a třísel.

Pálení žáhy – Špatné zažívání, bolesti v oblasti žaludku i střev s doprovodným pocitem nevolnosti a nadýmání, je zkraje těhotenství běžné.

Tvrdnutí břicha – V poslední fázi těhotenství můžete přes břišní stěnu cítit pohyby děťátka a občasné stahy dělohy. Jestliže je toto stažení nebolestivé a nevyskytuje se více jak 20x během dne, je možné to považovat za normální.

Dlouhé stání – V pokročilém stupni těhotenství můžete cítit bolest břicha po delším stání. Je to způsobeno tlakem dělohy. Zbytečně se nepřemáhejte!

Poslíčci – Mohou se objevit až 3 týdny před plánovaným porodem. Jde o nepravidelné děložní kontrakce, doprovázené mnohdy mírnou bolestí břicha. Jejich interval se bude s blížícím porodem krátit.

Vážnější příčiny bolesti

Potrat – Jestliže bolesti doprovází silnější výtok či krvácení vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Odlučování placenty – Silná, náhlá bolest břicha s vaginálním krvácením a jasně červenou krví.

Mimoděložní těhotenství – Ataky bolesti, které se rozšiřují do celé oblasti břicha až k ramenům a lopatkám. Nastat může i pokles tlaku a mdloby.

Předčasný porod – Někdy mezi 24 až 38 týdnem těhotenství mohou nastat křeče, průjem, bolestí v zádové oblasti, otoky nohou a vysokým výskytem bílkovin v moči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bolest v krku v těhotenství

Kaše pro kojence – ano nebo ne?