Bolest v krku může mít mnoho příčin i podob. Někdy se jedná jen o škrábání v krku, bolest při polykání či pocit knedlíku v krku. Rozhodně tak či tak nejde o nic příjemného a ne vždy musí jít hned o angínu.
Nejčastější příčinou bolesti v krku jsou bakteriální a virové infekce. Nicméně za bolestí v krku může stát i zanícený zub, tlačící se osmička, alergie, zakouřená místnost, suchý nebo znečištěný vzduch. Budeme-li se však bavit o prudkém a rychlém nástupu bolesti při polykání, stojí za tímto problém většinou viry vyvolané nachlazením. V případě virové infekce bývá bolest těžší a doprovázená mnohdy i horečkou.
Důvody škrábání a bolesti v krku
Naproti tomu takové škrábání v krku může signalizovat pouhou únavu organismu, kterou lze vyřešit odpočinkem, vitamíny a bylinkami, popřípadě bylinnými čaji. V tom horším případě může být škrábání v krku teprve počátek nemoci, která se rozvine v angínu či chřipku. Je třeba rozeznat virózu, jež je charakteristická běžným nachlazením a mimo škrábání v krku se přidruží kašel, rýma a teplota. Angína je často doprovázená horečkami, nesnesitelnou bolestí v krku, která brání polykání a léčí se antibiotiky.
O angíně
Angína se řadí mezi nejznámější a nejčastější nemoci, jež postihuje dýchací trakt a napadá krční mandle i hrdlo. Rozeznáváme virovou a bakteriální podobu této nemoci, výjimečně pak hrdlo mohou napadnout plísně. Mezi lidmi se angína šíří kapénkovou infekcí. K propuknutí angíny dochází většinou mezi třetím až pátým dnem, což je inkubační doba, po které se projeví první příznaky: silné bolesti v krku, chrapot, kašel, bolest uší či hlavy, zvětšené mízní uzliny, čepy na mandlích, bílý povlak na jazyku, výskyt aft, zarudnutí hltanu, patra či jazyka, horečka, zimnice, malátnost, únava, nosní výtok, ucpaný nos, výjimečně pak dávení, zvracení, dušení.
Bolest v krku v těhotenství
Bolest v krku bývá většinou prvním příznakem nachlazení, ale rovněž angín a zánětů dýchacích cest. Nastávající maminka by měla lékaře vyhledat, pokud trvají tyto bolesti déle než 5 dní, a také při namáhavém dýchání. Na bolest toho typu jsou k dispozici přípravky v podobě tablet, jež se rozpouštějí v ústech, dále pak kloktadla a spreje.
Během prvního trimestru je obzvlášť angína nebezpečná, proto je na místě navštívit bezodkladně lékaře, jenž určí vhodnou léčbu. Mnoho antibiotik používaných k její léčbě se nesmí užívat v těhotenství. Prioritní je zbavit se horečky, která může plod poškodit.