Jak si správně vybrat dětskou chůvičku, na co si dát pozor a praktické tipy na zajímavé funkce.
Rozdíl mezi dětskou chůvičkou a baby monitorem.
V první řadě byste měli rozlišit základní dělení, které se mnohým rodičům plete, a to, zda-li chcete dětskou chůvičku, a nebo baby monitor.
Dětské chůvičky se dělí na analogové a digitální, dále pak na chůvičky s jednosměrným provozem, tzn. pasivní a obousměrné.
Baby monitory nabízí kromě funkce klasické chůvičky na hlídání také monitorování dechu a pohybu. Díky tomu Vás mohou včas upozornit, pokud by něco nebylo, jak má být a případně může i monitor sám zavolat lékařskou pomoc, pokud máte tuto funkci navolenu. Samozřejmě jsou monitory nepoužitelné pro malé děti, které spí s rodiči, ale naopak se hodí do velkých domů a rozhlehlých bytů.
Zvolit analogovou nebo digitální chůvičku?
Dětské chůvičky dělíme na analogové a digitální.
Analogové fungují v pásmu velmi krátkých vln FM a jsou vhodné pro rozlehlejší objekty, zahrady a všude tam, kde jsou časté pevné překážky jako zdi či stromy. Mezi další výhody patří i větší dosah při stejném výkonu jako u digitálních. Bohužel nevýhodou je, že u nich může docházet k častému rušení či výpadkům signálu.
Digitální chůvičky pracují v pásmu nad 1900MHz (DECT), obdobně jako domácí telefony. Mezi hlavní výhody patří kvalitnější přenos zvuku či obrazu, lepší odstínění a tím menší výpadky signálu či rušení z okolních chůviček, nebo jiných zařízení. Ideální jsou do městské zástavby, kde je velká hustota okolního provozu.
Dále mohou být s jednosměrným – tzn. pasivním provozem, nebo obousměrným. Jednosměrné jak již název napovídá, umožnují pouze poslouchat, zda-li se dítě vzbudilo či pláče. Obousměrné umožnují naopak vzájemnou komunikaci mezi dětskou a rodičovskou částí chůvičky. Můžete tak na své děťátko mluvit či mu zpívat, ale vzhledem k tomu, že to dítě spíše vyruší, ukazuje se ze života jako praktičtější funkce, navádění manžela jak přebalit nebo, kde vůbec pleny najde.
Podle čeho si vybrat dětskou chůvičku.
Pokud se tedy rozhodujete pořídit si dětskou chůvičku, měli byste si nejdříve položit otázku, kde jí budete primárně používat a co od ní čekáte. Pakliže bydlíte ve městě v menších bytě, je lepší pořídit chůvičku digitální. Pokud máte natolik malý byt a myslíte si, že chůvičku nebudete potřebovat, je vhodné zvážit zakoupení alespoň jednoduché analogové, která je také levnější, a to z důvodu výletů na chatu či do přírody, když chcete mít nad svým děťátkem stále kontrolu. Po digitální chůvičce sáhnete také ve chvíli, kdy máte vyšší požadavky na funkce nebo chcete například monitorovat i teplotu v místnosti nebo přenášet kromě zvuku i obraz. Analogová chůvička, jak již bylo řečeno, je vhodnější na rozlehlejší domy a všude tam, kde předpokládáte přenos na větší vzdálenost. Mějte ale na paměti, že u ní může dojít snadněji k rušení, což v případě, že bydlíte u silnice, může znamenat, že kromě svého drobečka uslyšíte i hlášení z projíždějící policejní hlídky.
Praktické funkce dětských chůviček a jak poznat tu kvalitní.
Při výběru chůvičky se jako první zaměřte na její konstrukční provedení, a to na to, zda-li je snadno rozpoznatelná část pro rodiče a část, kterou necháváte u dítěte, aby nedošlo k nechtěné záměně. Pokud by oba díly byly stejné nebo vypadaly podobně, raději se takové chůvičce vyhněte. Chůvičky mohou být na baterie či akumulátorový provoz. Vhodnější je určitě vybírat ty na akumulátorové nabíjení, nejlépe s dobíjecí základnou, pro snazší hledání komponentů. Chůvičky s vyšší citlivostí jsou vhodné pro tiše plačící děti, ale zároveň nevhodné do hlučnější prostředí, typicky pro velká města, takže i citlivost a frekvenční rozsah hraje roli, podle toho, kde budete chůvičky hlavně používat.
Mezi praktické funkce, které Vám mohou usnadnit péči o dítě, například patří:
- Upozornění při ztrátě signálu či vzdálení se z dosahu
- Měření okolní teploty v pokoji
- Přehrávání ukolébavek
- Noční světlo
- V případě videochůviček infrakamera
- Pager ztraceného přístroje
- Vibrační režim
- Optická signalizace do hlučnějšího prostředí
- Funkce VOX (případně ji mohou jednotlivý výrobci nazývat různě), jedná se o funkci, kdy chůvička vysílá pouze při detekování zvýšené zvukové hladiny
Elektrosmog a nežádoucí účinky.
Hned na úvod je potřeba říci, že výkon jednotlivých chůviček ani z daleka nedosahuje hodnot překračující povolené limity pro tyto zařízení a například mobilní telefony se pohybuj v podstatně vyšších hodnotách. Pokud vezmeme v úvahu, že v dnešní době jsou domácnosti „prosvíceny“ wifi, signálem z mobilních telefonu, přenosných počítačů, tak je dopad dětských chůviček naprosto minimální. Někteří výrobci, pod rouškou zvýšené starosti o zdraví dítěte, přidávají na chůvičky tlačítko pro EKO režim, ale ve skutečnosti je to jen zástěrka pro snížení spotřeby chůvičky, což má za následek snížení výkonu, které může vést ke snížení přenosové vzdálenosti nebo úplné ztráty signálu. Takovým chůvičkám se raději vyhněte, anebo tuto funkci raději nepoužívejte. Přeci jen riziko rychleji vybité baterie či akumulátoru se nedá ani v nejmenším srovnávat s možným ohrožením dítěte.
Pokud již máte představu, jaký tip by byl pro Vás a vaše dítě ideální, můžete přejít do naší nabídky, kde naleznete dětské chůvičky a monitory od předních značek hlavních prodejců u nás.