Vyvolaný porod + alternativní metody vyvolání porodu

Vyvolany porod

Pod termínem vyvolaný porod se rozumí takový porod, kde byly vyvolány děložní stahy prostřednictvím medikamentů. Vyvolává se tehdy, jestliže plynou nějaká rizika z delšího pobytu plodu v děloze a není vhodné čekat, až porod nastartuje sám od sebe. Většinou se předčasný porod vyvolává v těchto případech: těhotenství po termínu, preeklampsie, cukrovka, stav po odtoku plodové vody, vysoký krevní tlak, jaterní choroby a další.

Jak se vyvolává porod?

K vyvolání porodu se nejčastěji používá infuze s oxytocinem – hormon, který se vyskytuje v těle i přirozeně a způsobuje děložní stahy. Dále pak také s využitím prostaglandinů, což jsou také látky vyvolávající děložní stahy. Druhá varianta umožňuje i zavádění formou tablety do děložního čípku či pochvy. Existuje však i ve formě gelu, který se zavede do pochvy.

Jaká plynou rizika? 

Aplikace oxytocinové infuze může u děťátka vyvolat stres. Z tohoto důvodu je plod pod neustálým dohledem v průběhu infuze a je sledován CTG. Některé maminky mohou vnímat stahy posílené oxytocinem bolestivě. V takovém případě existuje možnost epidurální analgesie. V těchto případech se častěji vyskytuje nutnost provést císařský řez, klešťový porod či vakuumextraktor. To však souvisí často s výše popsanými důvody, které k vyvolávanému porodu vedly.

Existují alternativní metody vyvolání porodu?

Odpověď zní ano. Jestliže jste překročily termín plánovaného porodu a zbývá vám pár hodin do vyvolávaného porodu, můžete zkusit alternativní způsoby, které jsou šetrné k matce i dítěti.

Stimulace prsních bradavek

Tato metoda je známá již po mnoho generací a porodní asistentky jí považují za velmi účinnou. Dvě až tři minuty si třete silněji obě bradavky. Následně si dejte tříminutovou pauzu a postup opakujte. Dráždění bradavek má za následek vyvolání děložních kontrakcí. Pokud je děloha připravená na porod, kontrakce se do půl hodinky dostaví.

Teplá koupel

V případě, že je děloha již připravená na porod, pomůže teplá koupel s jejím uvolněním a tím pomůže spustit či uspíšit porod.

Klystýr a půst

Kombinace klystýru a půstu patří mezi účinné metody, které šetrně pomohou k vyvolání kontrakcí. Sadu na klystýr seženete skoro v každé lékárně a poté celý den nebudete jíst. Zato musíte dostatečně pít – během hodiny alespoň tři deci vody. Klystýr s teplou vodou povzbudí pohyby střev, na které pak reagují děložní svaly silnějšími stahy.

Kořeněný čaj

Další metodou k alternativnímu vyvolání porodu je pití čaje, který si připravíte z malého zázvoru, 1 lžíce sporýše lékařského, asi 12 kusů hřebíčku a skořice. Vše zalijete litrem vroucí vody a necháte půl hodiny luhovat. Scedíte a popíjejte během celého dne. Dalšími šetrnými metodami jsou fyzická námaha, pokud to vaše fyzické zdraví povolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Muž (a těhotná žena) – Dionisio 1.díl

4 tipy na výjimečné léto s dětmi