Jak vybrat dětskou autosedačku?

Výběr autosedačky je důležitá věc. Dítěti může zachránit život, používá ji poměrně dlouho a v mnoha případech i docela často. Jestli vás napadá kacířská myšlenka, že byste jezdili bez ní, nezkoušejte to. Jednak by v případě autonehody mohlo dítko dopadnout opravdu ošklivě, jednak je povinná ze zákona. Jak vybrat tu pravou?

Podle váhy dítěte

Kategorie 0 a 0+ odpovídá miminkům do 13 kg (tzv. vajíčko, upevňuje se proti směru jízdy), skupina 1 je pro děti od 9 do 18 kg (autosedačka má vlastní pásy, je upevněna po směru jízdy), skupina 2 od 15 do 25 kg (sedačka už používá tříbodový pás z auta) a skupina 3 od 22 do 36 kilogramů. Některé sedačky obsáhnou více skupina najednou (například od 15 do 36 kilogramů). Dbejte na to, aby dítě jezdilo v sedačce ze své kategorie, jinak by nemusela správně plnit svou funkci. Dítě musí sedačku, respektive podsedák, používat do doby, než dosáhne 150 centimetrů.

Podle auta

Novější auta jsou vybavena systémem isofix a autosedačka je tak upevněna přímo do západek ve voze. Některá auta ale systém isofix nemají, jiná ho mají jen na některých sedadlech. Zjistěte, jak na tom váš vůz je. Bez systému isofix se autosedačky připevňují k pásům v autě.

Jestliže máte více dětí, zvažte rovněž, zda se vám autosedačky do auta vlezou, což platí zejména, pokud chcete mít rovnou tři na zadním sedadle. Některé jsou užší, jiné dost široké.

Nezapomeňte na bezpečnost.

Pokud chcete koupit opravdu bezpečnou a kvalitní autosedačku, poohlédněte se na internetu po nezávislých testech. Hodnotí bezpečnost, kvalitu provedení, eventuální obsah škodlivých látek, komfort dítěte a podobně. Ověřte si, zda sedačka splňuje evropskou normu ECE R44, což znamená, že odpovídá základním bezpečnostním požadavkům. Mnoho nových sedaček už se vyrábí tak, aby splňovaly evropskou normu i-Size, která bezpečností požadavky ještě zpřísňuje. Děti by podle ní například měly cestovat proti směru jízdy až do 15 měsíců a autosedačka se vybírá spíš podle výšky dítěte než podle váhy.

Promyslete si, zda má cenu kupovat autosedačku z druhé ruky – nikdy nevíte, jestli nebyla z bouraného auta. Nemusí pak být stoprocentně spolehlivá, i když na ní nejsou viditelné vady. Levné autosedačky mohou mít zase špatné výsledky v testech bezpečnosti.

A samozřejmě, co se týče třeba barvy, přihlédněte k preferencím malých uživatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cvičení po porodu. Kdy s ním začít?

Muž (a těhotná žena) – Dionisio 1.díl