Vánoční cukroví pro mrňousky

Každoročně se během Vánoc zkonzumuje nemalé množství cukroví. Když si spočítáme té mouky, cukru a dalších přísad, co končí v našem žaludku, není divu, že po svátcích přecházíme na dietu. Co teprve bříška našich nejmenších? Zkuste jim to zakázat, když to doma tak voní a leží na stole. Nejenže nadměrná konzumace cukroví není zdravá, ale mohou se našim nejmenším kazit zoubky. Proto „nějaká“ chytrá hlava přišla s nápadem – cukroví pro děti.

Je stejně krásné, lákavé, chutné, ale hlavně zdravé. Vymyslet čučavé a zdravé pochoutky pro naše nejmenší určitě stojí za to. Větší děti můžete rovnou zapojit do přípravy. Bude je to bavit a vy si zatím můžete dát třeba kafe nebo čaj s rumem a pohov. Pro malé strávníky je nejdůležitější vybírat kvalitní potraviny. Pochutnají si, na výrobcích BIO, které neobsahují přidané látky. Tak máte pod kontrolou obsah cukru i soli. Doslazovány bývají medem případně třtinovým cukrem.

Ovocné kytičky

Tady využijete klasické vykrajovátka na cukroví. Z jablíčka, kiwi a jiného ovoce nechte děti vykrajovat různé tvary. Hvězdičky, kytičky, srdíčka, kolečka. Malé děti nemají absolutně tušení, že se nejedná o tradiční cukroví. To si samozřejmě lze upéci také, ale k tomu se dostaneme níže. Tento druh pochoutky připravujte vždy za čerstva.

Sušené ovoce

Pravděpodobně ne každý den budete chtít s dětmi vykrajovat čerstvé ovoce. Nasušte jim je do zásoby. Ideální jsou k tomuto sladké hrušky a jablíčka. Nevadí, pokud nemáte sušičku na ovoce. Stačí tenké plátky vyskládat na plech s pečícím papírem a sušit v troubě.

Využijte běžných surovin

Budete se možná divit, ale z běžných a především zdravých surovin, které dětem dáváte lze upéci cukroví. K tomu potřebujete jen jediné – dát jídlu správný tvar a chuť. Opražte nasucho ovesné vločky, přidejte strouhané jablíčko, rozinky a oslaďte medem, zakápněte slunečnicovým olejem. Zpracujte tuhou hmotu, rozválejte a 1cm vysoký plát, který vykrájíte formičkami, případně pouze nakrájíte na plátečky. Jednotlivé kousky následně usušte na plechu v troubě či sušičce.

Klasické cukroví jinak

Pustit se můžete samozřejmě i do pečení klasického cukroví, ale použít zdravější suroviny. Místo ztužených tuků použít vajíčka v bio kvalitě, bílý cukr nahradit medem či javorovým sirupem, dosladit mletým ovocem, místo bílé mouky použít pohankovou či špaldovou, místo kakaa kvalitní hořkou čokoládu. Vždy existuje zdravější alternativa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak naučit kojené dítě na lahvičku

Vánoční dárky pro nejmenší