Rýma je nepříjemné onemocnění pro dospělého člověka, natož pro miminko. Avšak rýma u malého děťátka je zcela odlišná než u dospělého. Miminko má zúženou přední i zadní část nosánku, proto stačí nepatrné ucpání a je snížená nosní průchodnost. To značí dost závažný problém, protože úplně malý kojenec ještě neumí dýchat ústy.
Rizika kojenecké rýmy
U malých miminek se díky oslabenému organismu může infekce dostat do celého tělíčka. Rýma se projeví nejen sekretem, ale nespavostí, horečkou, podrážděným žaludkem. Z obyčejné rýmy se mohou vyklubat i nebezpečné a život ohrožující nemoci. Nejčastější příčinou rýmy jsou viry, které naruší sliznici, přičemž na této narušené struktuře ulpí bakterie.
Může pak dojít k akutnímu zánětu nosních dutin a přidružit se může také zánět Eustachovy trubice. Takovýto zánět relativně snadno přejde i v zánět středního ucha. Jestliže se rýma podcení a není adekvátně léčená, může zanechat i trvalé následky. Dalším ohroženým místem je hrtan a dolní cesty dýchací. Rýma u kojence patří jednoznačně mezi nepříjemné a nebezpečné onemocnění. U sání potravy se jim těžko dýchá a z toho může plynout i nechutenství a úbytek na váze.
Jak rýmu léčit
Jelikož můžete jen těžko po kojenci žádat, aby se vysmrkal, je to čistě na vás. Nejlépe je rýmě předcházet tím, že miminko nebudeme vystavovat zbytečným rizikům. Pokud už však rýmu má nejčastěji se používá odsávačka. Podle doporučení lékaře pak i kapky Nasivin (od 1 do 8 let), Sterimar (od narození do 3 let). Místnost, ve které se kojenec nachází, musí být větrána a udržujte chladnější vzduch, vlhkost. Jestliže nemáte přímo zvlhčovač ovzduší, postačí prostěradlo na radiátoru.
Kdy navštívit lékaře
Slabší rýmu můžete zvládnout doma sami pomocí léků a tradičních postupů. Zvlhčování místnosti, polštář pod matrací (vyvýšená poloha umožní kojenci lépe dýchat a nedochází ke dráždění). Při domácí léčbě buďte nanejvýš opatrní a léky používejte výhradně čerstvé a na doporučení v lékárně. Přesto ještě čtěte příbalový leták, zda jsou kapky určeny kojencům. Jestliže však rýma přetrvává a domácí léčba nezabírá, je vhodné navštívit lékaře, který vás pošle případně na ORL. Návštěvu u lékaře neodkládejte zbytečně dlouho, mohlo by dojít k polypovému až nádorovému onemocnění. V případě, že rýmu doprovází i teplota, hlídejte pitný režim! Jestliže si nebudete jisti, zda k lékaři jít či ne – alespoň tam zatelefonujte a poraďte se.
Pokud se chcete dozvědět více, mrkněte na náš článek „Teplota u kojence“.