Přibírání v těhotenství – Kdy je to akorát a kdy moc?

Těhotenství si mnoho maminek vysvětluje i tak, že se konečně nemusí omezovat v jídle a může dát průchod všem svým choutkám. Omluva je pak jednoznačná – vždyť přece baští za dva! Je tomu skutečně tak?

Právě těhotenství je tím nejdůležitějším obdobím pro správné stravovací návyky. Už od samého začátku je nastávající maminka zodpovědná nejen za sebe, ale i děťátko. Skutečně je pytlík smažených brambůrek pro miminko to nejlepší? V těhotenství nemusíte vůbec jíst za dva, ale zato byste měli jíst 2x zdravěji!

Jaký váhový přírůstek je v normě?

Předně je nutné zdůraznit, že je to individuální. Je spousta maminek, které na začátku těhotenství sužuje nevolnost a zvracení. Dokonce může nastat i váhový úbytek, a teprve až se tělo (hormony) stabilizují, začne maminka přibírat. Nejprve to, co shodila a pak i něco navíc. Každá žena je jiná a stejně tak i každé těhotenství probíhá svým vlastním způsobem. Nutné je přihlížet nejen na způsob zdravého stravování, ale k celkové kondici těhotné ženy před otěhotněním. Jiné je to v případě, když byla žena štíhlá a jiné, pokud byla při těle. Obecně platí, že u zdravé ženy by měl být váhový přírůstek na konci těhotenství někde mezi 12 – 18 kg. Váha by však měla stoupat rovnoměrně bez výrazných váhových výkyvů. Společně se podíváme na průběh těhotenství a optimální nárůst váhy.

Uváděné údaje se týkají zdravých žen, které netrpěly podváhou či obezitou před těhotenstvím. Navíc jsou jen orientační, a jak bylo uvedeno, každá žena prožívá těhotenství jinak a jinak reaguje její tělo. Pokud přiberete více než je běžné, nepanikařte. Za několik týdnů po porodu se vám začne váha upravovat.

(zdroj:freedigitalphotos.net)
(zdroj:freedigitalphotos.net)

Váhový přírůstek podle jednotlivé fáze těhotenství

Do devátého týdne těhotenství by měl být horní limit maximálně + 1,5 kg. Některé ženy naopak, jak bylo výše uvedeno, ještě díky nevolnostem něco ztratí. Takže je to skutečně velmi individuální. Do konce prvního trimestru by váhový přírůstek měl být kolem + 2 až 3kg.
Ve druhém trimestru se už žena cítí mnohem lépe, a pokud měla nevolnosti, mělo by se to ustálit. Tělo si začíná zvykat a hormony již nejsou tak rozbouřené. V tomto období váha přibývá nejrychleji. Jedná se o přibírání cca půl kilogramů za týden. Celkový váhový přírůstek do konce tohoto období činí + 8 až 11kg.

Třetí trimestr bývá pro ženu již značně vyčerpávající a žena se snadno unaví. Může si připadat neohrabaná, ale vše závisí na tom, jakou váhu měla před otěhotněním. Proto se doporučuje, aby váha před početím byla optimální. V poslední fázi těhotenství už žena nabere zbytek váhy ideálně kolem + 5 až 7kg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pejsci a děti

Jak jsem prožíval porod – Dionisio 1. díl