Pálení žáhy v těhotenství – příčiny a odstranění

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Pálení žáhy během těhotenství potrápí nejednu ženu. Způsobeno to může být hned ze dvou důvodů. V prvním případě mohou problémy způsobovat hormonální změny, které způsobují to, že jsou povoleny svěrače v jícnu a obsah žaludku se vyprazdňuje pomaleji. Ve druhém případě zvětšující se děloha utlačuje žaludek směrem nahoru, a tak je kyselý obsah vytlačován do jícnu. My si dnes prozradíme, jak tomuto problému předcházet i to, jak pálení zmírnit či úplně zahnat.

Prevence proti pálení žáhy v těhotenství

Vhodné je jíst po menších porcích a raději vícekrát denně. V žaludku se nebude tvořit tak velký obsah šťáv. Na jídlo si udělejte vždy čas a nehltejte. Každé sousto pečlivě rozkousejte – ušetříte tím práci svému žaludku. Rovněž nejezte už žádné jídlo před spaním. Jestliže vás pálení žáhy trápí, zkuste si dát na spaní více polštářů, aby tekutina z jícnu stékala do žaludku. Zkuste spát na levém boku, v této poloze dochází ke dráždění žaludečními šťávami mnohem méně. Funguje to především kvůli anatomickým poměrům v těle. Pokud spíte na pravém boku, kyseliny ze žaludku mohou jednodušeji vtékat do jícnu a vyvolávat nepříjemné pálení žáhy.

Pozor na potraviny vyvolávající dráždění

Vyhněte se jídlům a tekutinám, které vyvolávají pálení žáhy. Jedná se hlavně o kořeněná, tučná jídla, citrusy, sladká jídla, sycené nápoje. Nepijte alkohol, omezte kávu, nekuřte! Pálení žáhy zmírní i mléčné výrobky, proto se doporučuje na noc vypít sklenici teplého mléka.

paleni-zahy-v-tehotenstvi
Pálení žáhy v těhotenství.

Jak zmírnit pálení žáhy

Existuje celá řada výrobků, které pomáhají zmírnit pálení žáhy, na volně prodejné léky se můžete podívat například zde. Jedná se o léky na snížení kyselosti. Mohou to být například Gastrogel, Renie, Gasterin a další. Mnohem lépe však uděláte, když zvolíte přírodní prostředky. Nejstarší účinný prostředek na pálení žáhy je soda bikarbona – lžička rozpuštěná ve sklenici vody. Další přírodní metody, které můžete zkusit i v těhotenství, jsou mandle, žvýkačka a med.

Mandle

Výborné je také výše zmiňované mléko nebo mandle. Zkuste sníst 5 až 6 kousků mandlí – mělo by se vám ulevit. Na každého může zabírat něco jiného, ale přírodními prostředky nikdy nic nepokazíte.

Žvýkačka

Při žvýkání se navýší produkce slin v ústech a ty jsou alkalické díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů. Ty reagují v žaludku s kyselinou, což vede k neutralizaci.

Med

Med je elixír snad na všechno a pálení žáhy netvoří výjimku. Vytváří ochranný obal kolem sliznice jícnu a blokuje agresívní kyselinu. Rozmíchejte 3 lžíce medu ve sklenici teplé vody a popíjejte během dne a mezi jídly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Růst zubů u kojenců

Růst zubů u kojenců

Bolest hlavy v těhotenství