Neštovice u kojence

Plané neštovice patří k akutnímu virovému onemocnění a projevují se nejčastěji právě v dětském věku. Způsobuje je virus – varicela zoster virus (VZV). Do organismu kojence se dostává skrze nosní sliznici a horní dýchací systém.

V těle se následně šíří krví a napadá lymfatický systém, slezinu a další orgány. Tento stav časem pomíjí, ale s dalším vzplanutím infekce dochází k typickému výsevu kožních pupenů. Virus v organismu pak zůstává po zbytek života, ačkoliv se nijak projevit nemusí. Pouze v případě oslabené imunity se může projevit jako pásový opar.

Co kojence ochrání?

Maminka, jež v dětství neštovice prodělala, poskytne svému dítěti v průběhu těhotenství dostatek protilátek, které by jej měly ochránit před nákazou planými neštovicemi první tři měsíce jeho života. Přísun dostatečného množství protilátek je rovněž podporován mateřským mlékem (kojením), proto se neštovice u kojenců vyskytují jen zřídka. Ovšem výjimečné případy samozřejmě existují.

Pokud se tak stane a kojenec onemocní neštovicemi, nebývá průběh nemoci závažný. Doporučuje se oblékat dětem bavlněné oblečení, aby nebyla drážděna zbytečně pokožka a nepodávat nic, co obsahuje kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Acylpirin apod.) Ale to vše určitě sdělí matce i lékař.

Jak u kojence poznat neštovice?

Inkubační doba tohoto viru se pohybuje někde mezi 10 až 20 dny. Příznaky, jež nástup nemoci doprovází jsou – únava, horečka, nechuť k jídlu, vyrážka. Již po jednom dni od jmenovaných projevů se objeví právě kožní výsev – vyrážka, která vypadá jako kapky slz. Později se na povrchu vyrážky utvoří stroupek. Výsev většinou začíná na trupu, pokračuje po hlavičce, obličeji a končetinách. Na tělíčku se může dle průběhu nemoci nacházet až 500 lézí (vyrážek). Po každý den nemoci přibývají nové kožní léze. Puchýřky se mohou objevit dokonce i v ústech.

Léčba neštovic

Léčba spočívá v podpoře vysušení a odloupnutí pokožky. Ideální je suchý pudr, jelikož ranky vysušuje a snižuje riziko další infekce ve srovnání s pudrem tekutým. Na místě je rozhodně čistota, doporučuje se jen sprchování (nikoliv koupání). Léčba antivirotiky se aplikuje pouze v komplikovaných případech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Snědl jsem mámu…snědl jsem tátu a tebe taky sním…Máte doma malého nenasytu?

Klobouk dolů před touto maminou!