Neštovice jsou sice nemoc poměrně banální, nicméně také vysoce nakažlivá a každopádně otravná. Jak tedy neštovice s batolaty a staršími dětmi vydržet?
Pokud se vaše dítě setká s někým infikovaným, což třeba ve školce či škole může nastat, než se nadějete, s velkou pravděpodobností (zhruba 90%) onemocní. Inkubační doba neštovic se pohybuje okolo 14 – 16 dní, někdy až tří týdnů. Během inkubační doby nelze na dítěti nic poznat. Pak se může objevit bolest hlavy, teplota nebo zimnice, průjem. V tu dobu už je dítě nakažlivé. Ovšem problémem je, že některé děti tyto doprovodné příznaky nemají, jeví se tak jako zdravé a nevědomky nakazí ostatní.
Až poté se objevují první neštovičky – zarudlé skvrnky, které se pak zvětší, naplní tekutinou, potom hnisavou tekutinou a nakonec se vysuší. Vyrážka se vysévá během několika dní, takže pupínky jsou v různých stádiích. Liší se také počet pupínků, někdo má jen pár, někdo téměř jeden vedle druhého.
Jak dětem pomoci?
Naše generace na neštovice upotřebila tekutý pudr, dnes už se od něj ustupuje. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, jako alternativu byste měli zvolit, k dispozici jsou různé krémy. A pro jistotu kupte také léky proti horečce a antihistaminika, kdyby děti trpěly na přílišné svědění. Vysvětlete potomkům, že se nemají škrábat, protože by jim mohly zůstat jizvy, a doufejte, že to pochopí.
Výhodou je, že malé děti snášejí obvykle neštovice dobře. Když mají teplotu, tak jen chvíli, pak už jsou pouze obsypané. Doma většinou zůstávají okolo dvou týdnů, než se vysuší i poslední pupínky. Připravte se tedy na pořádný mejdan, zvlášť když máte doma nakažených více najednou.
Hodí se také informovat školu a školku, ať další rodiče ví, kdy se zhruba mají připravit 🙂
Pozitivem je, že prodělání neštovic zakládá doživotní imunitu, takže stačí pár dnů a budete mít pokoj na celý život.