Většina laiků i odborníků na slovo vzatých se dnes již shodne na tom, že nošení dětí je nejen neškodné, ale naopak i zdravé ba co víc, naprosto přirozené. O tom, zda nosit či nenosit si rozhoduje každá maminka sama a neexistuje žádné univerzální řešení, které by pasovalo na všechny děti. Já osobně jsem naše miminko nosila už od narození a doslova jsem se do nošení zamilovala, pojďme se tedy podívat na možnosti, které máte, pokud se vaše děťátko rozhodnete nosit také.
Šátek
Je jednou z nejznámějších nosících pomůcek. Naši předkové používali k nošení dětí nejen šátky, ale i loktuše a nůše a na ergonomii tehdy moc nehleděli. Dnes máme možnost navštívit desítky kurzů s tematikou nošení a vázání dětí. Pokud čekáte první miminko nebo jste nejistá, zda děťátko zvládnete navázat, kurz bude pro vás to pravé. Když budete mít možnost si šátky i osahat, nejspíš si také ujasníte, zda zvolíte šátek pevný nebo pružný. Obojí má své pro a proti. Pevný šátek vyžaduje větší přesnost při vázání, ale pokud ho správně navážete, nikde se pak nepovoluje, nezařezává a pěkně drží (i starší děti). Pružný šátek má jistou vůli, která je výhodou ve chvíli, kdy si děťátko na sebe umisťujete, ale může se pak stát, že při delší chůzi bude potřeba šátek znovu dotáhnout. Mezi šátky jsou také rozdíly, co se týče materiálů, ale vždy je samozřejmě dobré preferovat ty přírodní. Kvalitní pevný šátek vám vydrží věky (tomu odpovídá většinou i cena) a dokonce nošením neztrácí na hodnotě. Naopak dobře „zanošený“ šátek se cení skoro jako nový. Krásné šátky české výroby najdete např. u značky Loktushe.
Ergonomické nosítko
Je skvělou volbou pro větší miminka a je také oblíbené u tatínků, kteří někdy nejsou šátkování nakloněni. Některá nosítka umožňují nosit už velmi maličké děti, protože obsahují tzv. novorozeneckou vložku. Výhodou nosítka oproti šátku je rychlejší nasazení i sundání (hodí se zejména právě u starších dětí, které chtějí být u vás a za chvíli už ne), avšak oproti šátku nedokáže nosítko tak dobře obemknout tělíčko dítěte, což je důležité zejména u malých miminek, novorozenců. Mezi nejznámější značky nosítek patří ErgoBaby, Manduca, KiBi, Tula. Pozor však na nosítka, tzv. visítka nebo také klokanky, kde je děťátko umístěno čelem od vás. Takové nošení je zdraví děťátka nebezpečné!
Šátkové nosítko
Je kompromisem mezi klasickým nosítkem a šátkem. Je to spíše varianta pro domácí poponášení nebo do začátku, kdy maminka chce nebo potřebuje nosit, navázat klasický šátek se ale ještě bojí a nosítko použít nechce. Jedná se o pružný šátek, který má již hotový úvaz, takže si jej pouze „obléknete“, vložíte miminko a je hotovo. Takové šátkové nosítko vyrábí např. značka Caboo.
Nošení a oblékání
Pokud se rozhodnete své miminko nosit, brzy začnete řešit, jak jej do nosiče obléknout. Zpravidla maminky oblékají své děti při nošení více než je třeba a výsledkem je zpocená maminka a stejně tak mokré miminko. Děťátko do nosiče neoblékejte víc, než ho oblékáte na doma. Mějte na paměti, že nosič sám mu poskytuje další vrstvu a hlavně vy dva se navzájem budete vyhřívat víc než dost. Pozornost věnujte hlavně nožičkám, které bývají mimo nosič a také hlavičce a zátylku děťátka, které taktéž nejsou chráněny. Obojí platí pro období chladu, ale i žáru. V chladných dnech na sebe vrstvěte oblečení až poté, co si navážete dítě na sebe, jinak by se teplo, které tvoří vaše tělo, zbytečně od miminka izolovalo. To však platí pouze pro děti, které ještě nechodí, a neplánujete je v průběhu procházky z nosiče vyndávat. Pokud budete nosit intenzivně, nejspíš si pořídíte speciální nosící oblečení, které v chladnu komfort vašeho nošení mnohonásobně vylepší. Na trhu je také spousta vychytávek k zateplení nožiček miminka (návleky, kamašky, botičky do nosítka), ale i třeba krku maminky (nákrčníky), stačí si vybrat.