Jak rozpoznat těhotenství a co dělat

První známkou těhotenství je vynechání menstruace, ale nemusí tomu vždy tak být. Některé ženy mohou mít ještě menstruaci, aniž by tušili, že uvnitř nich roste nový život. Absence menstruace může mít mnoho dalších příčin a nemusí se jednat o těhotenství. Proto je vhodné pozorovat své tělo a další signály. Jestliže však nechcete čekat, jak se vaše tělo projeví a zda jste skutečně těhotná, najdete odpověď ještě tentýž den po odběru krve.

My si však dnes prozradíme signály, kterými hovoří vaše tělo v případě těhotenství během následujících několika týdnů od případného početí. Ať už zaznamenáte jakýkoliv signál či pojmete podezření, je vhodné kontaktovat svého gynekologa. Ten buď těhotenství potvrdí, nebo vyvrátí.

Špinění a krvácení

Přibližně dva týdny od případného početí může dojít k slabšímu vaginálnímu krvácení či špinění. Krev není tak tmavá, jako obvykle a projev může být doprovázen slabšími bolestmi. Tento jev je znám, jako implantační krvácení a dochází k němu, když se oplodněné vajíčko váže na stěnu dělohy. Připomíná to slabou menstruaci, proto si mnoho žen tohoto signálu nevšimnou. Zvlášť pokud mají běžně mírnou a kratší menstruaci.

Citlivost prsou

Zhruba za 40 dnů po vynechání menstruace jsou prsa i bradavky citlivější. Prsní dvorce ztmavnou a máte pocit, jako by prsa byly o něco větší. Občas může být vidět na povrchu prsou viditelná žilní kresba. Je to vyvoláno zvýšenou hladinou hormonů progesteron a estrogen. Někdy může z bradavky vytékat i tekutina. Zbytečně si je však nemačkejte!

Zvýšená únava

Nejedna žena zvýšenou únavu přičítá počasí, práci, hektickému životu. Pravdou zůstává, že pocit vyčerpanosti je v prvním trimestru těhotenství podobný, jako pár týdnů před porodem. Je to způsobeno narůstající hladinou hormonu progesteronu v počátcích těhotenství. Metabolismus těhotné ženy pracuje rychleji, protože podporuje růst embrya, což jak sami uznáte, může být značně vyčerpávající.

Nadýmání a pocit plnosti

Několik týdnů od početí může citlivější žena vnímat své bříško, jako plnější a měkčí. Tady ještě nelze hovořit o těhotenském bříšku, ale spíš o pocitu, že jste vzducholoď. Opět za tento projev může hormon progesteron.

Nevolnosti

Záměrně neuvádíme termín „ranní“. Nevolnost a pocit na zvracení vás může přepadnout během dne či noci. Pocity nevolnosti přicházejí někdy mezi druhým až dvanáctým týdnem těhotenství. Může vám začít vadit kouř z cigaret, některé pachy a možná, že se do konce těhotenství nepodíváte na některé potraviny. Mnoho žen může pociťovat i závratě, točení hlavy. Způsobeno je to nízkou hladinou krevního cukru či dehydratace. Z postele vstávejte opatrně a pomalu.

Náladovost

V prvních měsících těhotenství se může žena cítit po emocionální stránce, jako na kolotoči. Vaše tělo nyní funguje, jako mixér s množstvím hormonů. Některé ženy mohou zaznamenat pocity hněvu, vzteku a za chvíli je přepadne lítost, chce se jim plakat. Mohou na vás dopadat různé obavy: z rodičovství, o zdraví dítěte, zvládnutí finanční situace, obavy z porodu.

Bolesti hlavy

Tak to bude snad prvně, když manželovi řeknete, že vás bolí hlava a nebude to výmluva. Tento doprovodný jev bývá nejčastěji v prvním trimestru těhotenství.

Bolesti zad

Ty nejsou pouze známkou pokročilého těhotenství, ale často se objevují během druhého až třetího trimestru. Jak se děloha zvětšuje a zabírá postupně více místa, může tlačit na nervy a krevní cévy v zádové oblasti a pánve.

Častější močení

Někdy 6 týdnů od otěhotnění budete mít nutkání chodit častěji močit. A bude hůř. Je to způsobeno jednak změnou hormonální hladiny a také tím, že embryo vylučuje látku HCG přičemž dojde k většímu prokrvení pánve. Ta se zvětší a tlačí na močový měchýř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potřeby pro kojence – koupání a přebalování

Masové příkrmy pro kojence – inspirace