Důležité zásady pro bydlení s malými dětmi

Průzkum celého bytu patří asi k nejoblíbenějším činnostem každého batolete. Dospělému mnohdy ani nedojde, že nebezpečí na mrňousky číhá na každém kroku. Eliminujte proto toto nebezpečí a vytvořte z vašeho bytu bezpečné místo pro dítě. Jak na to? To se dozvíte v našem článku.

Kuchyně plná nástrah

Lednička, sporák, varná konev, odpadkový koš, ostré nádobí, čisticí prostředky a další nebezpečí. Na dvířka opatřete pojistky, aby se dítě nedostalo, kde nemá. V případě sporáku rovněž existují ochranné mantinely. Tak či onak dítě v kuchyni nikdy nenechte bez dozoru.

Nízká postel

V okamžiku, kdy se malý průzkumník dokáže postavit, nastavte jeho postýlku do nejnižší možné pozice a odstraňte veškeré závěsné hračky, které by jej mohly lákat. Lehce se totiž může převrátit přes okraj, takže pokud se tak stane, ať je jeho pád co nejméně nebezpečný a bolestivý. Pod postýlku umístěte měkký dětský koberec nebo jinou podložku.

Při koupání nikdy o samotě

Některé maminky mají vskutku mnoho práce a odbíhají. Takové odběhnutí byť by jen na okamžik, by mohlo mít tragické následky. Nikdy nenechávejte dítě ani na okamžik samotné v koupelně. Při koupání omotejte vodovodní baterii ručníkem, pokud máte malého neposedu. Rozbití hlaviček o vodovodní baterie nejsou na pohotovosti ničím výjimečným. Do vany si opatřete gumové protiskluzové nálepky, bývají různých barev a dítěti se budou určitě líbit.

Kryty na elektrické zásuvky

Tak toto spíš zmiňujeme z důvodu, že opakování je matka moudrosti. To ví snad každý. Mokré ručičky nebo drobný předmět mohou mít fatální následky. Elektrické zásuvky v domácnosti, kde je batole nesmějí být přístupné.

Tady patří ještě i nekryté elektrické kabely, které mohou být velkým lákadlem. Dítě může na sebe něco strhnout, dusit se jimi nebo mohou probíjet. Kabely zabezpečte pod lišty nebo je jinak skryjte.

Čisté podlahy

Dítě ačkoliv již může začít dělat první krůčky, tráví většinu času hraním si na zemi. Udržujte podlahu v čistotě a odstraňte vše, co by mohlo zapříčinit úraz. Stejně tak dbejte, že se na zemi nenachází nic, co by dítě mohlo spolknout – korálky, knoflíky atd. To se může stát, má-li batole doma ještě sourozence. Děti si to neuvědomují, je úkolem rodiče zajistit bezpečí.

Pozor na závěsy a šňůrky

Záclony, závěsy, ubrusy to vše představuje reálné nebezpečí – dítě nejenže to může na sebe strhnout, ale v nestřeženém okamžiku se do toho zamotat a uškrtit. O šňůrkách visících na okně z žaluzií nehovoře. Nedávejte malým dětem postýlku do těchto míst a zbavte se i nebes či girlandy. Vypadá sice hezky, ale může skýtat nebezpečí. Vše co visí pryč.

Květiny

Některé pokojové rostliny mohou být vaší pýchou, ale rovněž mohou být jedovaté. Umístěte je někde vysoko, aby na ně dítě nedosáhlo.

Odpadky

Odpadkový koš vynášejte pravidelně. Do koše nenahlížejí jen zvědaví psi a kočky, ale i děti, které by v něm mohly najít plechovku a říznout se, případně zbytky čisticích prostředků apod. Buď mějte koš zajištěný, aby tam dítě nemohlo nebo jej pravidelně vynášejte.

Kryty na nábytek

Ostré rohy nábytku jsou velkým nebezpečím. Kupte měkké chrániče a můžete být v klidu, že dítě nenarazí hlavičkou na ostrou hranu. Mimo nábytku zajistěte i dveře proti otevírání a zavírání – dítě by si mohlo přiskřípnout ošklivě prst či celou ručičku.

Schodiště

Bydlíte-li v rodinném domku, pak zajistěte, aby se dítě nemohlo ke schodům dostat. Stačí speciální dvířka a nemusíte být nervózní a střežit každý jeho krůček. Chodit po schodech ho naučíte, až bude starší. V takovém případě pak umístěte zábradlí do jeho výšky, aby se mohlo pohodlně chytat.

Okna

Okna jsou jednou z nejhorších představ, ale bohužel i realit. Dítě neodhadne, že je daleko a nebezpečí je opravdu vysoké. Děti jsou vynalézavé, proto okna i balkónové dveře zajistěte. Také byste měli odstranit nábytek, který poskytuje možnost vyšplhat se lehce nahoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dárek k prvním narozeninám

Možnosti přivýdělku na rodičovské dovolené