Pediatři, logopedi a učitelé hořekují nad tím, jak málo dnešní děti čtou a poukazují na to, že ani nejlepší interaktivní hra na tabletu nedokáže zastoupit knížku. Jenže samotný papírový svazek nezajistí, že vaše dítě bude mít výbornou slovní zásobu a kreativní představivost. Rodiče často zapomínají, že jsou to právě oni, jejichž prostřednictvím děti hledají ke knížkám cestu. Je tedy na nás vzít tuhle výzvu vážně a pomoci dětem najít si své místo v krásném světě literatury.
Jednoduchost pro nejmenší
Rodiče často ve snaze o co nejlepší materiální zabezpečení svých ratolestí kupují už malým miminkům přeplácané knihy, které vydávají velké množství zvuků a třeba i světelných efektů. Ve skutečnosti jsou takové knížky přesným opakem toho, co bychom našim nemluvňátkům měli nabízet. Malé děti se potřebují naučit soustředění, a to se nekoná, pokud na jejich hlavičku útočí až příliš velké množství podnětů. Ideální jsou tedy knížky s tvrdými stránkami s výraznými a jednoduchými objekty. Takové požadavky splňuje třeba knížka Veselá zahrádka s ilustracemi Rudolfa Lukeše a verši Jiřího Suchého. Pro úplná miminka můžete samozřejmě zvolit omyvatelné plastové knížečky, ale časem je dobré přejít k těm papírovým, aby si dítko zvyklo, že kniha rovná se papír.
Realita pro batolata
Jakmile se vaše děťátko začne víc zajímat o svět kolem sebe, je na čase změnit žánr. Ve věku kolem jednoho roku jsou pro děti nezajímavější knihy s obrázky prvních slov. Opět platí, že v jednoduchosti je síla. Dalším důležitým kritérium je také realističnost předkládaných obrázků. Zkuste se vyhnout knihám s fialovými pejsky, kteří řídí letadlo. Zvolte raději reálné, i když třeba kreslené obrázky. Takové nabízí třeba knížka od Jiřího Žáčka s názvem Kamarádi zvířátka. Knížka už nemá tvrdé stránky, může proto posloužit jako první vlaštovka ve světe knížek pro velké kluky a holky. Ukažte dítěti, jak opatrně otáčíte stránky a seznamte ho s tím, jak se ke knížečkám chováme (ukládání knížek a manipulace s nimi).
Pokud máte doma chlapečka se zálibou v ryze klučičích tématech, můžete jeho vášeň sdílet třeba nad knížkou Auta a stroje nebo ho seznámit s různými druhy nástrojů v Arnyho dílně.
Interaktivní jsou i knížky
Aby čtení pro malé předškoláky nebyla nuda, můžete jim pořídit knížky s pohyblivými obrázky. Skvělá je řada s názvem MiniPEDIE od nakladatelství Svojtka. Vybere si v ní snad každé dítě, knížky jsou naučné a přitom hravé. Pro děti, které mají rády zvířátka, se pak skvěle hodí řada knih Hra na schovávanou. Třeba v titulu, kde lišák honí zajíce se děti seznámí s kunou, lasičkou, jezevcem a dalšími lesními zvířátky, jejichž názvy obvykle děti neučíme, přitom pro ně můžou být moc zajímavé.
Pohádka na dobrou noc
Časem doma odzvoní čistě obrázkovým knížkám a děti začnou vyžadovat předčítání. Nepropásněte jedinečnou šanci strávit čas se svými dětmi, a ještě jim u toho pootevřít dveře do světa četby!
Podle kampaně, Celé Česko čte dětem, stačí předčítat nebo společně s dětmi číst dvacet minut denně, aby to mělo pozitivní efekt. Nejen na děti, ale i na rodiče a celou rodinu. Třeba takové společné čtení před spaním může být krásným uklidňujícím rituálem, na který vaše děti budou v dospělosti rády vzpomínat. Pokud nemáte ponětí, jakou knížku zvolit, nezoufejte. Na webu kampaně najdete tipy na tituly vhodné ke čtení, které jsou dokonce rozřazeny podle věku.