Čtení s dětmi do tří let

čtení s dětmi

Pediatři, logopedi a učitelé hořekují nad tím, jak málo dnešní děti čtou a poukazují na to, že ani nejlepší interaktivní hra na tabletu nedokáže zastoupit knížku. Jenže samotný papírový svazek nezajistí, že vaše dítě bude mít výbornou slovní zásobu a kreativní představivost. Rodiče často zapomínají, že jsou to právě oni, jejichž prostřednictvím děti hledají ke knížkám cestu. Je tedy na nás vzít tuhle výzvu vážně a pomoci dětem najít si své místo v krásném světě literatury.

Jednoduchost pro nejmenší

Rodiče často ve snaze o co nejlepší materiální zabezpečení svých ratolestí kupují už malým miminkům přeplácané knihy, které vydávají velké množství zvuků a třeba i světelných efektů. Ve skutečnosti jsou takové knížky přesným opakem toho, co bychom našim nemluvňátkům měli nabízet. Malé děti se potřebují naučit soustředění, a to se nekoná, pokud na jejich hlavičku útočí až příliš velké množství podnětů. Ideální jsou tedy knížky s tvrdými stránkami s výraznými a jednoduchými objekty. Takové požadavky splňuje třeba knížka Veselá zahrádka s ilustracemi Rudolfa Lukeše a verši Jiřího Suchého. Pro úplná miminka můžete samozřejmě zvolit omyvatelné plastové knížečky, ale časem je dobré přejít k těm papírovým, aby si dítko zvyklo, že kniha rovná se papír.

Realita pro batolata

 Jakmile se vaše děťátko začne víc zajímat o svět kolem sebe, je na čase změnit žánr. Ve věku kolem jednoho roku jsou pro děti nezajímavější knihy s obrázky prvních slov. Opět platí, že v jednoduchosti je síla. Dalším důležitým kritérium je také realističnost předkládaných obrázků. Zkuste se vyhnout knihám s fialovými pejsky, kteří řídí letadlo. Zvolte raději reálné, i když třeba kreslené obrázky. Takové nabízí třeba knížka od Jiřího Žáčka s názvem Kamarádi zvířátka. Knížka už nemá tvrdé stránky, může proto posloužit jako první vlaštovka ve světe knížek pro velké kluky a holky. Ukažte dítěti, jak opatrně otáčíte stránky a seznamte ho s tím, jak se ke knížečkám chováme (ukládání knížek a manipulace s nimi).

Pokud máte doma chlapečka se zálibou v ryze klučičích tématech, můžete jeho vášeň sdílet třeba nad knížkou Auta a stroje nebo ho seznámit s různými druhy nástrojů v Arnyho dílně.

Interaktivní jsou i knížky

 Aby čtení pro malé předškoláky nebyla nuda, můžete jim pořídit knížky s pohyblivými obrázky. Skvělá je řada s názvem MiniPEDIE od nakladatelství Svojtka. Vybere si v ní snad každé dítě, knížky jsou naučné a přitom hravé. Pro děti, které mají rády zvířátka, se pak skvěle hodí řada knih Hra na schovávanou. Třeba v titulu, kde lišák honí zajíce se děti seznámí s kunou, lasičkou, jezevcem a dalšími lesními zvířátky, jejichž názvy obvykle děti neučíme, přitom pro ně můžou být moc zajímavé.

Pohádka na dobrou noc

Časem doma odzvoní čistě obrázkovým knížkám a děti začnou vyžadovat předčítání. Nepropásněte jedinečnou šanci strávit čas se svými dětmi, a ještě jim u toho pootevřít dveře do světa četby!

Podle kampaně, Celé Česko čte dětem, stačí předčítat nebo společně s dětmi číst dvacet minut denně, aby to mělo pozitivní efekt. Nejen na děti, ale i na rodiče a celou rodinu. Třeba takové společné čtení před spaním může být krásným uklidňujícím rituálem, na který vaše děti budou v dospělosti rády vzpomínat. Pokud nemáte ponětí, jakou knížku zvolit, nezoufejte. Na webu kampaně najdete tipy na tituly vhodné ke čtení, které jsou dokonce rozřazeny podle věku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hypnoporod

Podzimní venkovní zábava s batolaty