Hypnoporod

Spousta nastávajících maminek, a to nejen prvorodiček, se obává blížícího se porodu, a hlavně bolesti z něj. Hledají tak různé způsoby, jak by se bolesti vyhnuly. Porodnice se předhánějí v množství medikamentů, různých plynů a injekcí, které mají obávané bolesti zahnat. Ale co když se nastávající maminka nechce nechat omámit, a i přes svůj strach si přeje nemedikovaný porod?

Nabízí se tak třeba “nácvik porodu” s pomůckou zvanou Anibal, různé byliny nebo uvolňující masáže. To všechno může a nemusí přispět k tomu, že porodní bolesti jsou přiměřené tomu, že se rodí nový život. Na porod se dá kromě tělesna připravit také psychicky a jednou z takových příprav může být tzv. hypnoporod.

Samotný název je poměrně vzdálený tomu, co si člověk poprvé představí, když toto slovo slyší. Nejedná se o porod v hypnóze nebo zvládání kontrakcí s kyvadélkem v ruce. Naopak hypnoporod učí ženy “pouze” tomu, aby při porodu zůstaly klidné a zachovaly si nad tímto procesem kontrolu. Souborně se dají tyto techniky označit i jako autohypnóza nebo sebezklidnění. Zní to jednoduše, ale hypnoporodní techniky si žádají cvik. Ženy, které navštíví předporodní přípravu hypnoporodu pak trénují relaxační techniky, dýchací techniky a pozitivní myšlení natolik, aby byly tyto způsoby uvolnění schopny použít právě při samotném porodu.

Hypnoporodní koncept si klade za cíl naučit ženy (případně i jejich muže) zachovat si kontrolu nad vlastním porodem, umět si vybrat správnou polohu pro vlastní porod a nerušeným poporodním kontaktem (bonding) navázat pouto mezi maminkou a jejím děťátkem. Využívá k tomu např.:

Afirmace

Nic nepotrápí těhotnou ženu víc než vlastní černé myšlenky. Pocity, že žena porod nezvládne nebo že se “něco” stane, k dobrému průběhu samotného procesu porodu nepřispívají. To, co by ženy měly před porodem ve své hlavě mít je přesvědčení, že porod zvládnou, že ony i jejich miminko vědí, jak má porod probíhat. A platí to i v případě, že později při samotném porodu něco nevychází. I tehdy může být žena sebevědomá a silná, aby nastalé komplikace zvládla.

Přepnout své myšlení do pozitivna je ale velmi těžké, v našich končinách spíš odsuzované a sluníčkářské, přitom věřit si a doufat, že všechno dobře dopadne je u porodu velmi důležité. Nastávající maminky by neměly poslouchat hororové příběhy kamarádek z jejich vlastních porodů, dokonce by se neměly obávat svého porodu ani v případě, že ten předchozí nedopadl podle jejich představ. Psychika u porodu hraje velmi důležitou roli, a tak zdravě sebevědomá žena má ty nejlepší předpoklady pro to vlastní porod prožít právě tak, jak by chtěla.

Afirmace jsou krátké pozitivní věty týkající se porodu, které může žena poslouchat jako nahrávku ve chvílích odpočinku nebo si je může ve formě malých vzkazů rozvěsit po bytě. Takovými afirmace může být např.: Moje tělo ví, jak porodit. Porod je přirozený. Moje miminko ví, jak se narodit atd.

Relaxace

Uvést své tělo do stavu klidu a neusnout při tom je umění. Ženy, které si během těhotenství najdou čas na to být chvíli v klidu a věnovat se sobě i miminku, mohou tento um využít i během porodu. Pokud není žena při porodu vyrušována a má možnost ponořit se během něj zcela do sebe, většinou to napomáhá k přirozenému postupu celého procesu. Do stavu pohodlí se žena může uvést sama, někdy se této role zhostí její partner, který např. vytvoří atmosféru (zatemnění, vůně apod.), jakou žena důvěrně zná z vlastních relaxací během těhotenství. Mozek si spojí vůni a třeba i známou píseň s pocity relaxace a porod tak může proběhnout hladčeji.

Některé ženy dokáží pomocí hypnoporodních technik ovládnout své tělo natolik, že zažijí porod zcela bez bolesti. Ale ani pokud žena bolest zažívá, neznamená to, že by hypnoporod nefungoval.

Konec konců bolest jako takovou nemusíme vnímat ve spojení s porodem nutně negativně. Stačí se třeba na porodní stahy dívat jako na vlny, které přinášejí miminko blíž do světa. Hypnoporod pak dává ženě spíš sebedůvěru ve vlastní instinkty v průběhu porodu.

Mezi nejdůležitější klady hypnoporodu podle jeho autorů je zejména: kratší a pohodlnější porod, snížení nutnosti nástřihu nebo snížení rizika poporodní deprese. A to už možná stojí za vyzkoušení, co myslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pojmy, které se vyplatí znát před těhotenstvím

Čtení s dětmi do tří let