Batole a delší cesta autem

Občas je potřeba přesunout se autem na větší vzdálenost, ať už na dovolenou, na chalupu nebo strávit Vánoce s babičkou. S batolaty může být cesta úmorná a fakt, že po ječení: „Mamííí, chci čůrat,“ nestihnete najít místo k zastavení, je děsivý. Ale existuje ještě horší varianta: „Alenko, co to tam Petřík dělá?“ „On zvrací…“

Přinášíme tedy pár praktických tipů, jak na to:

  • Jestliže bývá vašim dětem špatně, vybavte se kinedrylem. Dá se použít od dvou let věku. Děti by po něm měly usnout.
  • Jeďte přes noc nebo brzy ráno. Šance, že malí pasažéři budou alespoň část cesty spát, se tím zvýší.
  • Vezměte si jídlo. Jednak může lačný žaludek také přispět k nevolnosti, jednak se potomci jídlem zabaví. Zatněte zuby, pokud máte pravidlo, že v autě se nejí, a počítejte s tím, že ho po cestě budete muset minimálně vyluxovat. Vhodným jídlem jsou například nakrájená jablka, kukuřičné křupky, sendviče (ty se spečeným okrajem), přesnídávky v kapsičce (pokud je už batole zvládne samo vycucat). Mezi rozhodně nevhodné, obzvlášť v létě, patří čokoládové tyčinky, tatranky, meloun a podobně.
  • Dejte dětem samozřejmě také pití, nejlépe v láhvi s netekoucím vrškem, ale trochu je hlídejte. Pokud z nadšení, že dostaly oblíbenou příchuť Kubíka, vypijí během pěti minut půl litru, nastavte navigaci na hledání nejbližších benzínek.
  • Pokud už batole zvládá chodit na nočník, ale občas má ještě nehodu a vy si nejste jistí, jak často budete moci zastavit, dejte mu na cestu plínku a vysvětlete, že vždy má čurání hlásit a vždy se pokusíte přistavit, ale že někdy se může stát, že to hned nejde, a pak může čurat do plínky, kterou má na sobě.
  • Jestliže jsou děti během cesty vzhůru, stavějte zhruba co 2 – 3 hodiny, ať si protáhnou nohy, zajdou na záchod, nadýchají se čerstvého vzduchu a podobně.
  • Nechte batole, ať i ono vybere, co budete v autě poslouchat. Vezměte oblíbené pohádky nebo písničky.
  • Koukejte z okna a hledejte zajímavě tvarované hory či mraky, koukejte, jak vypadají vesnice, jak se mění krajina a příroda, hledejte ovce, krávy, psy, zajíce, srnky a cokoli dalšího zajímavého.
  • Vezměte s sebou do auta oblíbené plyšáky či maňásky a zahrajte si s nimi divadlo.
  • Zvažte, zda brát knížky a leporela. Některým dětem to nemusí vadit, jiné mohou mít při koukání do knihy při současném drncání auta sklon k nevolnostem.

Přejeme vám příjemnou cestu bez nehod jak automobilových, tak vyměšovacích a jiných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podzimní venkovní zábava s batolaty

Samostatnost u batolat