Ráno vstanete, někdo vás svlékne, posadí na záchod (zrovna se vám nechce) a oblékne (to žlutý triko nesnášíte). Pak vás nesou do koupelny a jsou vám vyčištěny zuby (někdy to i bolí). Někdo vás posadí a nakrmí něčím na co vůbec nemáte chuť. A teď hurá do práce! Že se vám to zdá jako sci-fi? Taková může být ranní realita vašeho batolete, pokud si včas nevšimnete, že už je čas na trochu samostatnosti.
Většina rodičů toto období popisuje jako „já sám“ a začíná zhruba kolem půldruhého roku věku. Vaše dítě už není miminko a troufá si s většími či menšími úspěchy na většinu rutinních činností, které vás vidí vykonávat. A taky se vzteká, když mu do jeho počínání zasahujete. Klíčové je odhadnout míru samostatnosti, kterou v tu danou chvíli vaše dítko snese a nebát se mu ji pak přenechat.
Co všechno může dělat vaše batolátko samostatně:
Oblékání
Kámen úrazu u velkého procenta dětí. Zkuste se s dítětem domluvit jaké kousky oblečení si zvládne obléci samo a s čím by chtělo naopak pomoci. Nebo mu pomáhejte vždycky jen do poloviny. Např. „Já ti teď strčím nohy do nohavic a ty si pak kalhoty natáhneš.“ U oblékání často pomůže i obecenstvo. Sezvěte oblíbené plyšáky ať sledují, jak se dítě obléká a vašemu publiku celé oblékání názorně popisujte.
Čištění zubů
Může být oříšek a čím víc budete na svoje dítě tlačit, tím méně může mít chuť, pusinku otevřít. Zkuste nebrat čištění smrtelně vážně a trochu si u něj pohrát. Čistit může střídavě máma děťátku a pak zase děťátko mamince nebo se na sebe dívejte do zrcadla a dělejte u čištění co největší škleby. Taky můžete vaše dítě nechat, aby si v drogerii samo vybralo kartáček a pastu.
Jídlo
Dětem chutná nejvíce, když se mohou na přípravě jídla podílet a když mají prostor pro vlastní styl stolování. Zkuste vaše dítko zapojit do příprav jídla jednoduchými činnostmi, např. podávání brambor nebo jiných kusů zeleniny, míchání čehokoliv, kde nehrozí riziko opaření. U stolu ho pak nechte, pokud to podmínky dovolují, jíst samotné. Počítejte s tím, že míra zašpinění bude, minimálně ze začátku, velká. Časem můžete zjistit, že některé děti se nechají nakrmit, když mají k jídlo něco, s čím se jim špatně manipuluje (např. polévka), zatímco s těstovinami nebo kousky brambor si raději poradí sami. Dejte mu vybrat! Není nic snazšího než před dítě naskládat trochu od všeho, aby si samo vybralo, na co má chuť.
Nakupování
Noční můra většiny rodičů. Dítě je po pěti minutách v obchodě znuděné, jenže vy potřebujete udělat velký nákup a na nic nezapomenout. Co s tím? Zapojte ho! Malé dítě, které sedí na košíku může nabírat zeleninu a ovoce do sáčků, děti, které už chodí, vám budou rády podávat pytlíky s moukou. Zkuste nakupování pojmout jako hru a klidně se na něj připravte už doma. S dětmi můžete část nákupního seznamu nakreslit a společně pak v obchodě jednotlivé artikly hledat.
Úklid
Tady jasně platí zásada zapojení dítěte do činností, které děláte. Dát prádlo do pračky a vyprané ho zase vyndat ven, zametat nebo i vysávat, to zvládne každé přičinlivé batole! Na trhu najdete spoustu úklidových pomůcek v dětských velikostech. Naše dcerka třeba s nadšením používá vlastní smeták a prádlo si věší na dětský sušáček na prádlo.