To, jak působí alkohol na plod v době těhotenství, bylo předmětem mnoha výzkumů. Zatím se nepovedlo přesně určit množství alkoholu, jež by bylo pro plod neškodné. Lékaři proto doporučují těhotným ženám úplnou abstinenci. S abstinencí je vhodné začít již před plánovaným početím, protože podle studií alkohol snižuje schopnost početí a rapidně zvyšuje riziko samovolných potratů v počátečních fázích gravidity.
Jen v ČR bylo zjištěno, že ¾ žen popíjí alkohol před otěhotněním a 1/3 z nich v konzumaci alkoholu pokračuje až do třetího měsíce těhotenství. Přibližně 16% nastávajících matek holduje alkoholu ještě během 3 až 6 měsíce. Pití alkoholu v jakémkoliv stádiu těhotenství přináší celou řadu rizik pro maminku i dítě.
Alkoholu v těhotenství STOP
Ať už pravidelná či jednorázová konzumace alkoholu v těhotenství je nebezpečná, neboť se alkohol skrze placentu dostává do krevního oběhu dítěte. Jeho malá a zatím nevyvinutá játra odbourávají alkohol mnohem déle než je tomu u dospělého člověka. Proto může mít dítě vyšší míru alkoholu v krvi, což ho ohrozí na životě. Pro nastávající maminku je nejvhodnější, když se pití alkoholu vzdá již s plánovaným těhotenstvím.
Četnost a množství alkoholu
Za pravidelnou konzumaci alkoholu se považuje pití více než 2x do týdne a nadměrnou více než 2 jednotky, jež mohou ohrozit vývoj menstruačního cyklu i plodnost. Otěhotní-li žena během užívání alkoholických nápojů, riskuje pravděpodobnost samovolného potratu či předčasného porodu. Pokud pije těhotná žena alkohol pravidelně – hrozí porod mrtvého dítěte.
Pití alkoholu v těhotenství má zásadní vliv na vývoj dítěte a vše závisí i na četnosti a množství požitého alkoholu. I maličký drink může způsobit problémy, které se předem s určitostí nedají odhadnout. Poškození plodu následkem konzumace alkoholu se mění také podle trimestru, kdy se dítě postupně vyvíjí, proto může docházet k různému poškození. Na počátku těhotenství je ohrožen především mozek dítěte. Druhý a třetí trimestr ohrožuje plod retardací a alkohol brzdí růst celého těla. Takto bychom mohli pokračovat celým vývojem těhotenství. V každém období číhají na dítě rizika, pokud matka holduje alkoholu.
Lépe příležitostní pivo než pravidelné malé dávky
Jestliže si dá nastávající maminka skleničku vína či piva, neznamená to, že bezprostředně ohrozila svůj plod a má to na něj zásadní vliv. Vždy záleží na množství vypitého alkoholu, a zda se jedná o pravidelné pití. Rovněž je vhodné, aby před příležitostní skleničkou maminka něco snědla. Riziko pro vyvíjející se dítě je mnohem menší, napije-li se žena příležitostně než když pije pravidelně i v malých dávkách.